adplus-dvertising

Üniversite tercihi yapacak öğrenciler için önemli tavsiyeler

Kariyer.net Pazarlama ve Ürün Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Kargan, “Bu süreçte uzman desteği gençler için yararlı olacaktır. Etraflarında konuşulanlara dayanarak değil rehber niteliğindeki kaynaklardan bilgiler alarak tercihlerini yapmaları oldukça mühim” şeklinde konuştu.
Takip et
Üniversite tercihi yapacak öğrenciler için önemli tavsiyeler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2022 senesi üniversite sınavı YKS’ye katılan öğrencilerin başarı puanları açıklandı. Puanların açıklanmasının sonrasında gözler bu sefer üniversite tercihlerine çevrildi. Adaylar, 27 Temmuz ile 5 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini yapacak. Tercih sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında ise iş dünyasından çeşitli tavsiyeler var. Tercih yapacak gençlere yardımcı olmak için Üniversite Rehberi isimi altında geniş bir kaynak hazırladıklarını belirten Kariyer.net Pazarlama ve Ürün Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Kargan tercih yapacak adaylara mühim tavsiyelerde bulundu.

Üniversite ve bölüm tercihinde işverenlerin tercihi de mühim

Kariyer.net Pazarlama ve Ürün Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Kargan, “Bu dönemde en sık sorulan sorulardan bir tanesi hangi üniversitelerin ve hangi bölümlerin mezunları daha kolay iş buluyor. Biz bu soruya verilerle yanıt veriyoruz. Çünkü platformlarımızda on binlerce işveren her gün binlerce iş ilanı yayınlıyor ve adayların özgeçmişlerini inceliyorlar. Buradan hareketle 127 bin işverenin 232 milyon hareketini analiz ettik ve “İşverenlerin Tercihi” isimli çalışmayı yaşama geçirdik. Uzman bir danışma kurulu eşliğinde son üç senedir bu çalışmayı yayınlıyoruz. Bu çalışma ile hangi üniversite, bölüm ve üniversite-bölüm kombinasyonlarının işverenlerin daha fazla alakasını çektiğini paylaşıyoruz. Bu çalışmaya; internette İşverenlerin Tercihi kelimesini aratarak ulaşabilirler. Öte Yandan Tercih motoru gibi sıralama yapmalarını kolaylaştıracak, biraz yaşamı onlar için basitleştirecek araçları kullanarak üniversite- bölüm karşılaştırmaları yapabilirler” şeklinde konuştu.

Üniversite tercihi yapacak öğrenciler için önemli tavsiyeler

İlk 10’da 7 devlet üniversitesi var

Ezgi Kargan, “‘İşverenlerin Tercihi’ üniversite sıralaması ilk beşinde sırasıyla, Galatasaray Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi yer alıyor. İlk ondaki üniversitelere baktığımızda bu üniversitelerin yedisinin devlet üniversitesi olduğunu, dokuzunun İstanbul’da yer verilen üniversiteler olduğunu görüyoruz. Yalnızca Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ankara’dan olup ilk onda yer verilen üniversite olarak göze çarpıyor. Bu hesaplama yapılırken üniversitenin verdiği mezunların mezuniyetlerinden 2 sene sonraki hareketlerini anlamlandırmaya çalıştık. Bu sıralamayı işverenlerin hangi üniversite öğrencilerini ve mezunlarını özgeçmiş havuzunda arattığına bakarak ortaya çıkardık. Özel sektör temsilcileri en çok Sabancı Üniversitesi mezunlarını ve öğrencilerini aratmış. Mezun olmadan önce özgeçmiş havuzundan en çok aratılan üniversite öğrencileri ise Galatasaray Üniversitesi öğrencileri” dedi.

“Üniversitede de zamanı iyi değerlendirmek gerekiyor”

İçinde bulunduğumuz dijital dünyada veriyle, datayla uğraşan, bunu analiz eden bütün bölümlerin yükselişte olduğunu söyleyen Kargan, “Üniversite tercihi başarılı bir kariyerin ilk adımı ama başarılı bir kariyere ulaşmak için iyi bir sıralama yahut en iyi üniversitelerde okumak da tek seçenek değil. Dolayısıyla esas iş tercih yaptıktan sonra başlıyor. Üniversitede gerçekleştireceğiniz aktiviteler, orada kazanacağınız deneyimler kariyer hayatınızla alakalı belirleyici faktörlerden bir tanesi… Öğrenciler, bölümlerinin kendilerine sundukları fırsatları iyi anlamaya çalışsınlar, alternatifleri iyi değerlendirsinler ve staj yaparak mezuniyeti beklemeden tanımaya çalışsınlar” şeklinde konuştu.

Hangi bölüm mezunları daha hızlı iş buluyor?

İşverenlerin tercih ettiği bölüm sıralamasında ilk sırada Matematik Mühendisliğinin yer aldığını belirten Kargan, şu şekilde devam etti: “Bölüm sıralamasında ilk 10’da 4 adet mühendislik bölümü bulunuyor. Bunlar şöyle; Matematik Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği ve Endüstri Sistemleri Mühendisliği. Son iki senedir İşletme Almanca bölümü 3. sırada yer alıyor. İmalat Mühendisliği son 3 senede yükseliş gösteren bölümlerin başında geliyor. Yazılım Mühendisliği ve Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümleri de yükselişte olan bölümler arasında başta geliyor. Yazılım ve Bilişim alanında hem Türkiye’de hem de dünyada bir kabiliyet kıtlığı meydana geliyor. Bu yüzden Yazılım/Bilişim ile alakalı bölümlerin yükselişte olduğunu görüyoruz.”

Bölüm tercihi yaptıktan sonra en mühim adımın meslek tercihi olduğunu belirten Kargan, “Adaylar hangi bölümlerin mezunlarının hangi alanlarda çalıştığını da sorgulamalı. Eğer hayal ettikleri bir meslek varsa o mesleği yapabilmek için hangi bölümlerde okumaları gerektiğini mutlaka araştırsınlar. Üniversite rehberi gibi geniş kaynaklardan hangi üniversite ve bölümlerin mezunlarının işverenlerden daha fazla alaka gördüğü, hangi bölüm mezununun ne iş yaptığı, mesleklerin kazançları gibi konularda da yararlanabilirler” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.