Uniswap (UNI) Nedir , Güvenilir mi?

Ethereum tabanlı olarak çalışmakta olan Uniswap coin ilk olarak 2018 yılında erişime açıldı. Uniswap coin ikinci sürümü ise 2020 yılının Mayıs ayında piyasaya sürüldü. Uniswap'ın fiyatı Ocak 2021'den itibaren yükselişe geçti. Peki, Uniswap coin nedir? V3 haberiyle rekor kıran Uniswap hakkında merak edilenler haberimizde.
Takip et
Uniswap (UNI) Nedir , Güvenilir mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uniswap, merkeziyetsiz bir değişim sistemidir. DeFi projeleri arasında bilinen merkeziyetsiz borsa yapılarından biridir. Uniswap temelde ERC-20 tokenlarının değişimini akıllı sözleşmeler üzerinden bir merkez ya da yönetici bulundurmadan yapılabilen bir protokoldür.

Uniswap, ERC-20 tokenlerinin gözetim dışı ticaretini sunan , Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir değişim protokolüdür . İlk sürümü (Uniswap v1) Kasım 2018’den beri (DevCon 4’te piyasaya sürülüyor), ikinci sürümü (Uniswap v2) ise Mayıs 2020’de piyasaya sürüldü.

Uniswap (UNI) Nedir?

Uniswap, Eylül 2020’de kendi yönetişim tokeni olan UNI’yi geliştirdiği gibi, protokolün eski kullanıcılarına bu tokenleri ödül olarak vererek bir adım daha ileri gitti. Bu hamle kullanıcılara hem kar potansiyeli sağladı, hem de merkeziyetsiz varlıkların çekici kılan, kullanıcıların protokolün geleceğini şekillendirmelerine de olanak tanıdı.

Uniswap, Automated Market Maker (AMM) adı verilen benzersiz bir sistem üzerine kurulmuştur. Özünde likidite, iki ERC-20 tokeninden oluşan havuzlar tarafından yaratılır. Likidite tedarikinin bir ödülü olarak taraflar (Likidite Sağlayıcıları veya LP’ler), bireyler token takas ettiğinde ortaya çıkan takas ücretlerini toplar. Uniswap v2’de takas ücretleri , teorik olarak işlem gören miktarın % 0,30’u olarak belirlenir . Toplanan ücretler havuz rezervine tahsis edilir. Protokol anahtarı açıldığında, UNI sahipleri her takasın% 0,05’ini toplarken , LP’lerin ödülü % 0,25’e düşecektir .

İlk AMM olmamasına rağmen, Uniswap otomatik pazar yapıcı protokollerinin büyümesini popüler hale getirerek , büyük ölçüde denetlenmiş açık kaynak sözleşmelerine dayanan SushiSwap gibi rakip protokollerin oluşturulmasına yol açtı.

Uniswap sisteminde bulunan havuzlarda tokenlerin alışverişine imkan sağlayan akıllı sözleşmeler kullanmaktadır. Bu havuzlarda herhangi ERC-20 uyumlu bir token ile değişim yapılabilmektedir.

Unswap sistemi kullanıcılarının direkt olarak cüzdanları üzerinden bu değişimleri yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Merkezi borsalardan ayrılan en önemli özelliği işlemlerin borsaya aktarımı sonrasında takası gibi işlemleri egale ederek direk takası cüzdanınız ile yapabilmenizi sağlıyor.

UNI Tokenlar sayesinde bu güncellemeler için oy kullanmaktadır. Güncelleme ya da değişim yalnızca oylama sonucuna göre yapılabilir.

UNI Token 2018 yılında piyasa sürülmüştür. DeFi projelerine karşı artan ilgi sayesinde UNI Token 2020 yılında ciddi değer kazanmıştır.

Uniswap’te kullanıcılar, herhangi bir merkezi aracıya güvenmeden jetonları takas edebilir , ücret kazanmak için bir havuza jeton ekleyebilir veya bir jeton listeleyebilir . Tüm etkileşimler doğrudan zincir üzerinde yapıldığından ve dolayısıyla gaz ücretlerine mal olduğundan, Uniswap Ethereum kamu ağında en önemli gaz katkısı oldu ve yazım tarihi itibariyle en yaygın kullanılan merkezi olmayan uygulama haline geldi.

Otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcısının (AMM) örneği olan Uniswap, Kasım 2018’de piyasaya sürüldü, ancak DeFi protokollerinin popülerliği ve ona bağlı token ticaretindeki yükseliş sayesinde bu yıl içinde kayda değer ölçüde ilgi topladı.

Uniswap, geleneksel borsalardaki örneklerine kıyasla token ticaretinin verimliliğini artırmanın yanı sıra işlemlerin otomatik biçimde gerçekleşmesini ve token sahibi herkese tamamen açık bir platform sunmayı hedefliyor.

Uniswap, otomatikleştirilmiş çözümlerde likidite sorunlarını çözerek daha fazla verimlilik oluşturuyor ve erken dönem merkeziyetsiz borsalarda karşılaşılan sorunlardan kendini sıyırıyor.

Uniswap (UNI) Nedir , Güvenilir mi?

UNI Token Madenciliği Nasıl Yapılır?

UNI Token madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi değildir. Tüm UNI Token bakiyesi belirli aralıklarla arz edilmektedir.

UNI Token dolaşımda bulunan miktarı 202.417.054 UNI’dir. Uniswap piyasaya toplam 1 Milyar UNI sürecektir.

Uniswap (UNI) Nasıl Satın Alınır?

Türkiye’de, Türk Lirası ile Uniswap satın almak zannedildiğinin aksine çok kolay ve hızlı bir işlemdir. Herhangi teknik bir bilgiye ve resmi evrağa ihtiyaç duymadan Uniswap satın alabilirsiniz.

Uniswap Fiyatı v3 Haberiyle Rekor Kırdı

Uniswap, 22 Mart akşamı v3 güncellemesine dair bir video paylaştı. Paylaşımın ardından UNI fiyatı rekor kırarak 35 doları aştı ve ATH yaptı.

Uniswap (UNI) Nedir , Güvenilir mi?

Bir süredir v3 güncellemesiyle ilgili açıklama beklenirken Uniswap Labs Twitter hesabından bir video paylaşarak kullanıcılara sundu. 46 saniyelik videoda, gelecek planlarına ilişkin açıklama yapılmadı.

Uniswap’in rakiplerinden SushiSwap, martın başında Binance Smart Chain ile uyumlu çalışmaya başladı ve bir L2 teknolojisi olan Optimism’i değerlendirmeye aldığını açıkladı.

Paylaşılan videonun ardından UNI fiyatı 24 saat içerisinde en çok işlem gördüğü borsa olan Binance’de 34 dolarlık seviyesinden yükselerek 35,85 dolara kadar çıktı ve tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Uniswap (UNI) Nedir , Güvenilir mi?

Güncelleme detaylarını bekleyen Uniswap topluluğu ve Hayden Adams’ın konuyla ilgili bir paylaşım gelebileceği mesajıyla birlikte v3 öncesi UNI’de bir fiyat rekoru daha görülmüştü.

Uniswap arama hacmi yükseldi

Uniswap’in Google aramaları, Eylül 2020’den bu yana artış kaydetti. TheBlock verilerine göre, Eylül 2020’de Uniswap’in Google aramalarından aldığı puan 100 oldu. Google aramalarında 100 puan en yoğun ilgiyi temsil ederken bu ilgi sıfıra doğru azaldığında ilgi de azalıyor.

Uniswap aramalarının mevcut puanı ise 87 seviyesinde. Bu oran, yılın başından beri yüzde 32 arttı.

Uniswap (UNI) Nedir , Güvenilir mi?

Uniswap Kurucusu Kim?

Uniswap, Ethereum üzerinde yer alan geniş kitleye AMM’leri tanıtmak amacıyla ortaya atılan bir plan olarak kullanıma açıldı. Platformu hayata geçiren isim, Ethereum geliştiricisi Hayden Adams.Adams, Uniswap’a son şeklini verirken çeşitli projelerde çalışmayı sürdürdü. Ethereum ağının geliştiricisi Vitalik Buterin tarafından proje hakkında direkt bilgilendirildi. Hatta Unipeg olarak bilinen protokolün isim babası da Buterin’in ta kendisi.

Adams, Uniswap platformu için asıl ilhamın Buterin’in kendi blog gönderilerinin birinden geldiğini de söyledi. Ethereum ağına odaklanma fikrinin, 2017 yılında bir arkadaşının onu araştırmaya ve protokolü anlamaya ikna ettiği zaman kafasında canlandığını vurguladı.

Uniswap Neden Farklı?

Uniswap, DeFi alanına likidite oluşturmak, dolayısıyla alım satım ve ticaretin sağladığı değer için var.Aktif biçimde kullanılan AMM çözümlerinden biri olan protokol, otonom borsa için geliştirilen (X * Y = K) formülüyle çalışıyor. Kurucu Hayden Adams, kendini formülün Uniswap’a özel uygulamasının mucidi olarak tanımlıyor.Uniswap sadece merkeziyetsiz bir borsa değil; Uniswap, EtherDelta gibi platformların yaşadığı likidite sorunları da çözmeye çalışan bir protokol.

Piyasa yapım sürecini otomatikleştirerek, riski sınırlandırarak ve tüm taraflar için masrafları azaltarak etkinliği teşvik ediyor. Mekanizma ayrıca kullanıcılar için kimlik zorunluluklarını kaldırıyor ve teknik açıdan herkes, her token çifti için likidite havuzları oluşturabiliyor.

Uniswap’a göre kendi yönetişim tokenleri (UNI), “Uniswap’ın yıkılmaz ve otonom niteliklerini kusursuz biçimde korumaya devam ederken, ağın sahibinin topluluğun kendisi olduğu ve kendi kendini sürdürebilir altyapı ile yüceltmek” sloganıyla hayata geçirildi.

Piyasada Kaç Uniswap (UNI) Coin Var?

Uniswap’ın yönetişim tokeni UNI’nin toplam arzı 1 milyar birim. Bu tokenler dört yıl süresince elde edilebilecek. Ardından Uniswap, ağ katılımını sürdürmek için yüzde 2’lik bir “daimi enflasyon oranı” getirecek.

Mevcut durumda UNI token dağılımı şu şekilde: Uniswap topluluk üyelerine, başka bir deyişle kullanıcılara yüzde 60, takım üyelerine yüzde 21,51, yatırımcılara yüzde 17,8 ve danışmanlara yüzde 0,69. Son üç sınıfa yapılacak dağıtım, dört yıl sürecek yürürlüğe koyma programına göre gerçekleşecek.

Çoğu token katılımcılara dağıtılmak üzere hazırlanırken, 1 Eylül 2020 tarihinden önce Uniswap protokolü ile işlem yapan kullanıcılar toplam arzın yüzde 15’lik kısmına sahip olabiliyorlar. Bu orana, hiçbir zaman başarılı olmamış işlemler gerçekleştiren kullanıcılar da dahil. Gerekli şartı yerine getirmiş kullanıcılar 400 UNI sahibi olma hakkına erişiyor.

Uniswap Ağı Güvenli mi?

Uniswap ticaret için kullanılan merkeziyetsiz bir protokol ve UNI ise kurum içi yönetişim tokeni. UNI bir ERC-20 tokeni, bu da çalışmak için Ethereum’a ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor.ERC-20, esasen Ethereum ağının gücünden gelen güvenlik hususlarıyla birlikte sadece tokenler için bir kurallar dizisi tanımlar.

Örneğin sıkışıklık, işlemleri gerçekleştirmek için gerekli gas fiyatını yükseltebilir, böylece tüm katılımcıları etkileyen gecikmelere ve anormal yükseklikte işlem ücretlerine yol açabilir.Ayrıca akıllı sözleşmeler DeFi yatırımcılarının para kaybetmelerine yol açabilecek güvenlik sorunlarına sebep olabilir; hatta sonbahar 2020 itibarıyla siber korsanlar, ömürlerinin henüz başında olan DeFi’lerden milyonlarca dolar çalmayı başardı.

Uniswap (UNI) nereden alınır?

Uniswap protokolünün yönetişim tokeni UNI; önde gelen borsalar üzerindeki diğer kripto para birimleriyle, sabit değerli kripto paralarla (stablecoin) ve itibari para birimleriyle alınabilir, değiş tokuş için kullanılabilir. Bu platformlar arasında Binance, OKEx ve Coinbase Pro gibi isimlerin yanı sıra tahmin edileceği üzere Uniswap’ın kendi protokolü de yer alıyor.

Uniswap (UNI) Nedir , Güvenilir mi?

Uniswap (UNI) Düşer mi?

UNI fiyatı 34.00 dolar veya 35.00 doların üzerine çıkmazsa, daha fazla düzeltme gerçekleştirebilir. İlk büyük destek 32.80 dolar ve 32.50 dolar seviyelerine yakın.

Ana destek şu anda 32.00 dolarlık bölgenin ve trend çizgisinin yakınında oluşuyor. 32.00 dolarlık desteğin altındaki aşağı yönlü bir kırılma, 27.50 dolarlık desteğe doğru bir düşüş için kapıları açabilir. Daha fazla kayıp, muhtemelen fiyatı 27.50 dolarlık bölgeye yönlendirebilir.

Teknik Göstergeler
4 Saatlik MACD – UNI/USD için MACD, yükseliş bölgesinde ivme kazanıyor.
4 Saatlik RSI (Göreceli Güç Endeksi) – UNI/USD için RSI 50 seviyesinin oldukça üzerindedir.
Ana Destek Seviyeleri – 32.50, 32.00 ve 30.00 ABD Doları
Ana Direnç Seviyeleri – 34.00, 35.00 ve 40.00 ABD Doları

Uniswap (UNI) Nedir , Güvenilir mi?

Uniswap (UNI), Önümüzdeki Aylarda Önemli Bir Rol Oynayabilir

Son 24 saat içerisinde yaklaşık %10 oranında artış gösteren Uniswap (UNI), ticaret hacmini de borsalarda %38 oranında arttırmayı başardı. Likiditenin artmasıyla birlikte, kripto paranın oynaklık seviyesi de artış gösterdi. Ancak likiditede yaşanan artış, bireysel yatırımcıların beklediği kadar yüksek değil.

Uniswap’in daha önce ortalama işlem hacmi düşse de bu durumdan ötürü varlığın değerinde olumsuz bir etki söz konusu değildi. Hatta işlem hacminde yaşanan düşüş, genel ticaret hacmi arttıkça, fiyat artışı yaşanması için daha fazla yer olduğuna işaret ediyor. Uniswap’in fiyat rallisinin Ethereum’u (ETH) desteklemesi bekleniyor. Ethereum’un değeri üzerinden etkisi olması beklenen diğer olaylar, Ethereum’un Berlin yükseltmesi ve Ethereum 2.0 sözleşmesine daha fazla ETH yatırıldıkça önümüzdeki haftalarda arzın düşmesidir.

UNI ve önde gelen bazı DeFi tokenları burada önemli bir rol oynuyor. Bu tokenlar artan popülerlikleri ve oynaklıkları ile beraber, Ethereum‘un spot borsalardaki fiyatı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilirler. Uniswap’in 2. katman klonu, likiditede bir artışa tanık oldu. Artan gas maliyetleri ile Ethereum için potansiyel bir ölçeklendirme çözümü olabilir. Daha önce Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de gas fiyat artışından sona bu tip bir çözümden söz etmişti.

Uniswap gibi bazı DeFi tokenlarının artan gaz maliyetleri sebebiyle popülaritesini, ticaret hacmini ve işlemleri kaybetmesi nedeniyle Uniswap’in bu konudaki rolü büyük önem taşıyor. Ölçeklenebilir katman 2 çözümleri olarak bu tokenların geri dönüşü, işlem maliyetini düşürecek ve çoğu kullanıcı için uygun hale getirerek neredeyse anında ödeme sunacaktır. Ethereum’un Berlin yükseltmesinin piyasaya sürülmesi ve değerin Ethereum’un önceki ATH’sine yakın bir konuma gelmesiyle beraber, Uniswap gibi 2. katman çözümlerinin ETH 2.0’ı bireysel yatırımcılar için yararlı hale getireceği ve uzun vadede Ethereum’u olumlu etkileyeceği açıktır.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.