UNESCO’nun Ayasofya kararına İlber Ortaylı’dan tepki!

Tarihçi İlber Ortaylı, Ayasofya için Türkiye’den rapor talep eden UNESCO’ya tepki göstererek, “‘Önce kendilerine baksınlar. Onlarca tarihi eseri yok ettiler. Kendi ülkelerinde bile koruyamadıkları eserler var. Koskoca Ayasofya’yı onlara mı bırakacaktık.” şeklinde konuştu.
Takip et
UNESCO’nun Ayasofya kararına İlber Ortaylı’dan tepki!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) bağlı Dünya Mirası Komitesi, geçen sene camiye çevrilen Ayasofya ve Kariye’de yapılan değişiklikleri bildirmesi ve yapılan değişikliklerle alakalı güncellenmiş rapor sunması için Türkiye’ye 1 Şubat 2022 tarihine kadar süre verdi.

Dışişleri Bakanlığı, Ayasofya ve Kariye Camilerine ilişkin Türkiye’den rapor isteyen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi’ne ret cevabı verdi.

“Onlarca tarihi eseri yok ettiler”

UNESCO’nun tepki çeken açıklamasına tarihçi İlber Ortaylı’dan cevap gecikmedi. Ortaylı, şu ifadelere yer verdi:

“Yunanistan her zaman olduğu gibi Türkiye düşmanlığını çeşitli yollarla gösteriyor. Ayasofya eski Roma İmparatorluğu’nun son mirasıdır. Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinden sonra ilk cuma namazını kıldığı yerdir. Fethin sembolüdür. Onlar için ne kadar önemliyse bizim için daha mühimdir. Kendi topraklarımızda olan bir mabettir. Yunanlıların burada iyi niyetli olmadığı aşikar. Kendi iç politikalarına yönelik adımlar atıyorlar. Maksat Ayasofya’yı korumak değil, Türkiye’ye düşmanlık ederek Avrupa’dan ve vatandaşlarından puan toplamak. ‘Türkler bıraksın biz bakalım’ diyorlar. Bu Şekilde bir şey olabilir mi? Bu milliyetçilik meselesi değil. Önce kendilerine baksınlar. Onlarca tarihi eseri yok ettiler. Kendi ülkelerinde bile koruyamadıkları eserler var. Koskoca Ayasofya’yı onlara mı bırakacaktık. UNESCO’nun da aldığı bu karar, yalnızca karar aşamasında kalacaktır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.