adplus-dvertising

Uluslararası kripto para dolandırıcılığı iddiası

Uluslararası alanda faaliyet gösteren kripto para borsasına yatırım yapan bir kişi, parasını çekemediği ve internet sitesine ulaşamadığı gerekçesiyle savcılığın kapısını çaldı. Suç duyurusu üstüne soruşturma başlatılırken, çok sayıda mağdurun olduğu iddia edildi. 6 ülkeye ihbar mektubu gönderdiklerini kaydeden mağdur avukatı, konuyla alakalı soruşturma başlatılmasını talep ettiklerini belirtti.
Takip et
Uluslararası kripto para dolandırıcılığı iddiası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da yaşayan B.H. adlı bir şahıs iddiaya göre, sosyal medyadan tanıştığı kişinin tavsiyesi üstüne uluslararası alanda kripto para alım satımına yönelik faaliyet gösteren Singapur merkezli ‘auxuglobal’ adlı kripto para borsasına ortalama 20 bin dolar para yatırdı. Birkaç ay sonra parasını çekmek isteyen B.H., çekim işlemi yapamazken herhangi bir yetkiliye de ulaşamadı. 12 Haziran 2022 tarihinde ise siteye erişim sağlanamadı. Bunun üstüne savcılığın kapısını çalan B.H.’nin şikayeti üstüne soruşturma açıldı.

“Dolandırıcılar her şeyi profesyonel biçimde yapmışlar”

Konuya ilişkin konuşan B.H.’nin avukatı Sezayi Balkan, sosyal medya üstünden iletişime geçen bir kadının tavsiyesi üstüne müvekkilinin kripto para şirketine para yatırdığını belirterek, “Şüpheli kadın aslen Japon vatandaşı olduğunu fakat Almanya’da yaşadığını ve piyano öğretmeni olduğunu söylemiştir. Şüpheli Almanya’ya ait telefon numaraları ile müvekkil ile whatsapptan iletişim kurmuştur. Müvekkil her şeyin normal olduğunu düşünmüş zira dolandırıcılar her şeyi profesyonel biçimde yapmışlardır” şeklinde konuştu.

6 ülkeye ‘soruşturma’ talepli ihbar mektubu gönderildi

Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve lüzumlu yasal süreci başlatıldığını aktaran avukat Sezayi Balkan, “Fakat firmanın merkezinin Singapur, işlem merkezlerinin Amerika, Hong Kong ve Güney Kore’de olması soruşturmanın yürütülmesini zorlaştırmaktadır. Ülkemizde meydana kripto para dolandırıcılığında ivedilikle müdahale ve soruşturma mümkün iken yurtdışı eksenli olması soruşturma olanağını kısıtlamaktadır. Bu sebeple biz Almanya, Amerika, Singapur, Japonya, Çin ve Güney Kore Büyükelçiliklerine kendi ülkelerinde konuyla alakalı soruşturma başlatmaları için 56 sayfalık mektubu kanıtları ve suç duyurusuyla gönderiyoruz. Bu mektubu ihbar kabul edip kendi ülkelerinde soruşturma başlatmalarını istiyoruz” diyerek konuştu.

Uluslararası kripto para dolandırıcılığı iddiası

Dolandırıcılığın uluslararası boyutta olduğundan dolayı şuan için ülkede ve dünya genelinde ne kadar mağdur olduğunun henüz bilinmediğinin altını çizen avukat Sezayi Balkan, “Uluslararası eksenli bu olayda savcılığın olanakları da kısıtlı olacaktır şüphesiz. Burada mühim olan paranın miktarı değil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının dolandırılarak mağdur edilmesidir” ifadelerini kullandı.

“Dikkat dolandırılabilirsiniz”

Avukat Balkan, “Geçen sene çok sayıda kişinin mağdur edilmesine neden olan Thodex dolandırıcılığı, bir kaç gün önce gene binlerce kişinin mağduriyetine neden olan Humex dolandırıcılığı derken bugün de Auxuglobal dolandırıcılığı meydana gelmiştir. Bu bakımdan, kripto para ile ilgilenenlere şunu söylemek istiyorum: ‘Dikkat dolandırılabilirsiniz!’ Bu sebeple kripto para ile ilgilenenlerin özellikle yurtdışı merkezli kripto para şirketlerine ihtiyatlı yaklaşmalarını ve sosyal medyadan gelecek arkadaşlıklara, yönlendirmelere dikkat etmelerini, herhangi bir dolandırıcılık olayıyla karşı karşıya kalmaları halinde mutlaka alanında uzman bir avukattan yardım almalarını ve ivedilikle yasal yollara başvurmalarını tavsiye ederim” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.