Uluslararası dijital deniz trafiği kontrol sistemi için düğmeye basıldı

HAVELSAN ve Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen bilgilere göre Türk denizleri artık dijital kontrol sistemi ile korunacak. Norveç ve Singapur’da pilot uygulama olarak uygulanan yeni dijital deniz trafiği kontrol sisteminin ana merkezi İstanbul Boğazı olacak.


Uluslararası dijital deniz trafiği kontrol sistemi için düğmeye basıldı

Uluslararası takip sistemleri şuanda sadece uçaklarda kullanılıyor. İnternet üzerinden hangi uçağın, ne zaman, nereye ineceğini çok net bir şekilde görebiliyoruz. Günümüzde sadece hava trafiği için kullanılan uluslararası kontrol sistemi artık deniz yolu ulaşımına da geldi. Kaçakçılığın aktif olarak kullanıldığı deniz yolu artık belirli bir sistem ile yönetilecek. Bu sistemin başında ise Türkiye’nin gururu olan HAVELSAN var. HAVELSAN ile birlikte Türkiye başta olmak üzere artık Türk denizlerinde de dijital devrim başlıyor.

NORVEÇ VE SİNGAPUR’DA PİLOT UYGULAMA YAPILIYOR

HAVELSAN’ın geliştireceği kriptolu yazılım ile deniz trafiğinde artık uçan her kuş bile görünecek. Yerli olarak geliştirilen dijital takip sistemi ilk olarak Norveç ve Singapur’da uygulanmaya başladı. Pilot bölge olarak seçilen bu ülkelerden sonra uygulama çok yakında Türk denizlerinde de uygulanmaya başlayacak. Türkiye’de Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, HAVELSAN ile ortaklaşa bir anlaşmanın imzalandığını da duyurdu. Dijital dönüşüm 2023 yılına kadar tamamlanacak.

DENİZ ÜSTÜNDEKİ HER ARAÇ TAKİPTE OLACAK

Gemi trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden birisi İstanbul Boğazı’dır. Boğazdan geçen her geminin yükü ve tonajı her geçen gün arttığı için büyük risk oluşturuyor. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü bu durumun günden güne risk oluşturduğunu dile getirerek, dijital dönüşümün başlamasının kıyı emniyeti için yararlı olabileceğini söyledi. Bu yeni dijital dönüşüm projesinde dünyanın herhangi bir yerinden demir alan gemi, 7-24 takip edilebilecek. HAVELSAN’ın geliştireceği yazılım sayesinde geminin durumu, yükü ve rotası kontrol edilebilecek.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.