Uludağ’da mahsur kalan dağcılar bulundu!

Uludağ'da mahsur kalan 3 dağcıya yönelik arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. 14 saat sonra bulunan dağcıları dağın zirvesinden indirmek için günün aydınlanması bekleniyor.
Takip et
Uludağ’da mahsur kalan dağcılar bulundu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bursa’da Ahmet Çakırer (36), Ali Can (48) ve Ömür Büyüköztürk (49), sabah saatlerinde gezmek için Uludağ’a çıktı. Amatör dağcılardan Ali Can’ın ayağının burkulması neticesi grup, küçük zirve ile büyük zirve arasında mahsur kaldı. Yetkililere ulaşan 3 amatör dağcının vaziyetleri hakkında bilgi vermesinin sonrasında başlatılan arama-kurtarma çalışması gece boyunca kesintisiz devam etti.

“KARDAN BİR MAĞARA YAPMIŞLAR”

Arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi almak için Uludağ Oteller Bölgesi’ne gelen ve ayağı burkulan Ali Can’ın ağabeyi Fahrettin Can, basın mensuplarına açıklama yaptı. Kardeşinin her hafta dağa tırmandığını ifade eden Fahrettin Can, “Kendileri amatör dağcı. Sabah erken çıktılar. Saat 15.00 sıralarında ‘Yoğun sisten dolayı mahsur kaldık’ diyerek mesaj attılar. O saatten beri küçük zirve denen bölgedeler işte. Kendileriyle irtibat kurduk. Şu an için sağlık vaziyetleri iyi. Ancak üşümeye başlamışlar. Kardan bir mağara yapmışlar. En son bir saat önce irtibat kurduk. Jandarma ekiplerine konum atmışlar. Arkadaşlarını tanımıyorum. Onlar da dağcılıktan arkadaşları. 3’ü de amatör dağcı. Ayağı sakat olan Ali Can benim kardeşim. Ayağını burkmuş. Bu sebeple ilerleyememişler. Sise de yakalanmışlar. Yaptıkları kardan barınak içinde korunuyorlarmış. 1 saat önce telefonla görüştük. Şu an fırtınadan dolayı telefonları çekmiyor” şeklinde konuştu.

“DEVLETİMİZ SEFERBER OLDU”

Kayıp haberini aldıkları anda Uludağ’a çıkan Ali Can’ın arkadaşı Ahmet Eraslan da, “Saat 15.00 gibi kaybolduklarını öğrendik. Bizde geldik ne yapılabilir diyerek. Kendi aramızda konuştuktan sonra burada olmamız gerektiğini düşündük. Gördük ki çok şükür devlet bütün olanaklarıyla seferber oldu. Az önce komutanlarımız bizi bilgilendirdi. çıkartılacak ama fırtınadan dolayı çıkartılamıyor. Helikopter hazır ama hava muhalefetinden dolayı kalkamıyor. Yer tespiti var. Alican ses kaydı atıyor devamlı, bizi bilgilendiriyor. En son uykusunun geldiğini belirtti. Uyumaması gerektiğini söyledik. Sevenlerinden dua bekliyoruz. Devletimiz seferber oldu. Kurtarma ekipleri de sorun yaşıyor orada. Onlar da çok zor koşullar altında çalışıyorlar. Komutanlarımızın verdiği bilgiye göre işin en kötüsü sabah saat 08.00’de yanlarında olacaklarını belirtti. Meteorolojiden bilgi almışlar saat 09.00’da havanın açılacağı yönünde. O saate kadar beklemekten başka yapacak hiçbir şey yok. Dua ediyoruz” diyerek konuştu.

MAHSUR KALAN 3 KİŞİYE 14 SAAT SONRA ULAŞILDI

Mahsur kalan 3 kişiye 14 saat sonra arama kurtarma ekipleri tarafından ulaşıldı. Hava sıcaklığının eksi 5 dereceye kadar düştüğü bölgede soğuktan korunmak için kardan mağara yaparak hayatta kalmayı başaran Ahmet Çakırer, Ali Can ve Ömür Büyüköztürk’ün sağlık vaziyetlerinin iyi olduğu öğrenilirken, ayağı burkulan Ali Can’ın yürümekte zorlanması sebebiyle iniş yoluna günün aydınlanması ile geçileceği öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.