adplus-dvertising

Ukrayna’ya tüm dünyadan silah yardımı yağıyor!

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sürerken, Batı’nın askeri yardımları artık ağır silahları da kapsayacak biçimde hızla artıyor. ABD, Kongre’den 20 milyarı askeri olmak üzere 33 milyar dolarlık bütçe istedi. Ukrayna’nın Donbas bölgesine Rus hava saldırılarına karşı ilk defa S-300 savunma sistemi yerleştirildi. (Hürriyet)
Takip et
Ukrayna’ya tüm dünyadan silah yardımı yağıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna’ya son olarak S-300 hava savunma sistemleri gönderildi. Ukrayna Savunma Bakanlığı, kaynak ülke isimi vermeden “partner ülkeler” tarafından füzelerin sağlandığını bildirdi. Bu sistemler Donbas ve Kırım’ı kapsayacak biçimde konuşlandırıldı. Kiev yönetimi, öte yandan Polonya’dan Rus yapımı 200 tane T-72 tankı ile onlarca zırhlı personel taşıyıcının orduya ulaştırıldığını duyurdu. Öte yandan Almanya parlamentosundan geçen kanuna göre Kiev yönetimine Alman yapımı Leopar tankları ile Gepard uçaksavar tankı sistemleri gönderilecek. AB de, savaşın başından beri 1.5 milyar dolarlık askeri Yardım yaptı.

Ukrayna’ya en ciddi Silah yardımı ise ABD tarafından yapılıyor. Daha savaş başlamadan Ukrayna’ya ortalama 15 bin “Javelin” seyyar tanksavar füzesiyle 5 bin civarında seyyar “Stinger” hava savunma sistemi verilmişti. Önümüzdeki günlerde 45 kilometre menzile sahip 18 obüs topuyla bunlar için 40 bin top mermisi teslim edilecek. ABD öte yandan Kiev yönetimine 300 tane kamikaze dron ulaştırmaya hazırlanıyor. Öte Yandan 8 tane Sovyet yapımı Mi-17 savaş helikopteri de teslim edilecek.

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’den Ukrayna için 33 milyar dolarlık askeri, ekonomik ve insani yardım talep etti. Bunun 20 milyar dolarının askeri yardımlara gitmesi bekleniyor. Biden, “Bu mücadelenin bedeli ucuz değil ama saldırganlığa boyun eğmek daha maliyetli olacak” şeklinde konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi, öte yandan önceki gün yeni bir karar alarak Başkan Joe Biden’a gerektiği zaman gerektiği kadar silahı Ukrayna’ya gönderme yetkisi verdi.

NATO ülkeleri, Ukrayna’ya düzenli askeri yardım yapıyor. Çekya, 30 kadar T-72 tank ve 50 kadar zırhlı araç teslim etti. Öte Yandan tanksavar silahlar da gönderdi.

Polonya 200 Sovyet yapımı T-72 tankla çok sayıda zırhlı personel taşıyıcı araç verdi.

İngiltere, seyyar hava savunma sistemleri, uzun menzilli füzeler ve askeri elektronik donanımı Ukrayna’ya teslim etti.

Slovenya, Sovyet yapımı tank ve zırhlı araç ların yanı sıra Alman yapımı “Puma” ve “Leopar” tankları gönderdi.

İNGİLTERE’DEN 8 BİN ASKER

İngiltere Savunma Bakanlığı, Avrupa’ya Soğuk Savaş’tan beri ilk defa rekor düzeyde asker gönderiyor. 8 bin kişilik İngiliz askeri kuvveti, Baltık bölgesinde Estonya-Letonya sınırında yapılacak NATO tatbikatında görev alacak. 18 bin NATO askerinin katılacağı “Kirpi” isimli askeri tatbikat mayısta başlayacak. “Kraliyet Süvarileri” isimli seçkin bir İngiliz birliğinin de Finlandiya’da konuşlandırılacağı söylendi. Ukrayna savaşının sonrasında Baltık ülkeleri kendini tehdit altında hissediyor.

ABD: UKRAYNA KAZANABİLİR

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Rusya’yı kızdıracak bir açıklama yaptı. Ukrayna’da RBC haber ajansına konuşan Nuland, “Rusya’nın başlattığı savaşı Ukrayna’nın kazanabileceği olasılığı gerçek oluyor” şeklinde konuştu. Mühim aşamaları sıralayan Nuland, “İlki, Almanya’daki NATO hava üssünde bir araya gelen 40 ülke savunma bakanının Ukrayna’ya silah sağlanmasıyla alakalı daimi çalışacak komite kurmasıydı. Ukrayna’nın silah gereksinimi bundan bu şekilde anında karşılanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.