adplus-dvertising

Ukrayna’ya 26 ülkeden 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın ortak ev sahipliğinde gerçekleştirilen bağış konferansında 26 ülkeden Ukrayna’ya 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü verildi.
Takip et
Ukrayna’ya 26 ülkeden 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları ortalama 6 aydır devam ederken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın ortak ev sahipliğinde Ukrayna için bağış konferansı düzenlendi. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Danimarka Savunma Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen bağış konferansında bakanlar, Ukrayna’ya gelişmiş ek mali yardımla birlikte silah sistemleri, askeri eğitim, çok namlulu roket sistemleri bağışlanacağını belirtti.

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, 26 Batılı ülkenin Ukrayna’nın Rusya’ya karşı askeri kabiliyetlerini artırmak için 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü verdiğini söyleyerek, Danimarka’nın Ukrayna’ya mali yardımını 113 milyon dolar daha artıracağını söyledi. Bodskov, “Bu, Avrupa ve özgür dünyanın üstüne inşa edildiği değerlere karşı bir savaştır. Bugün Ukrayna’yı destekleme taahhüdümüzü tekrardan teyit ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna halkına seslenerek, “Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız” şeklinde konuştu. Bodskov, Polonya, Slovakya ve Çekya savunma bakanlarının topçu sistemleri, mühimmat ve öbür askeri teçhizat imalatını Ukrayna’ya genişletmeye istekli olduklarının sinyallerini verdiğini belirtti.

“Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar”

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov ise, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi finansal olarak desteklemeye hazır olduklarını dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna’ya yardım etme konusundaki isteğimiz artıyor”

İngiltere Savunma Bakanı Wallace yaptığı konuşmada, “Ukrayna’ya yardım etme konusundaki isteğimiz daha da artıyor. Bu toplantıdan daha çok taahhüt, daha çok finansman, daha çok eğitim sözü ve askeri yardım sözüyle çıktık. Tamamının maksadı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına yardımcı olmak ve Putin’in emellerinin başarısız olmasını temin etmek için tasarlandı. Bu son askeri destek dilimi, Ukrayna silahlı güçlerinin Rus saldırganlığına ve ayrım gözetmeden kullandığı silahlara karşı savunmasına devam etmesini sağlayacaktır. Devam eden desteğimiz çok açık bir mesaj gönderiyor, İngiltere ve uluslararası toplum bu yasadışı savaşa karşı olmaya devam ediyor. Omuz omuza duracak ve Putin’in işgaline karşı savunmalarına yardımcı olmak için Ukrayna’ya askeri yardım sağlayacağız” şeklinde konuştu.

“Rusya birçok konuda başarısız oldu”

Rusya’nın birçok alanda kayıplara uğradığını belirten Wallace, “Rusya birçok konuda şuana kadar başarısız oldu ve Ukrayna’yı işgal etmeyi kesinlikle başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve devamlı olarak değiştirildi. Ortalama 6 ay içinde büyük ve mühim kayıplar verdiler. Başkan Putin, bu akıl almaz saldırıyı yapmamaları konusunda uyarıldı fakat o bunu görmezden geldi. Bugün, 6 ay sonra, ona ve tehdide karşı durmaya, Ukrayna’ya yardım etmeye uluslararası bir topluluk olarak hala kararlı olduğumuzu göstermek için buradayız” şeklinde konuştu.

Taahhüt edilen yardımın yarısından fazlası silah imalatı ve tedarikine harcanacak

Batılı ülkeler tarafından taahhüt edilen mali yardımın, yarısından daha fazlasının silah tedariki ve silah imalatının desteklenmesi için harcanacağı geri kalanının ise silah ve askeri teçhizatın yanı sıra askeri eğitime harcanacağı söylendi. Ukrayna’ya öte yandan 80 kilometre menzile sahip “mühim sayıda” hassas güdümlü M31A1 füzesi de bağışlanacağı aktarıldı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgalinin gidişatını değiştirme maksadıyla uzun menzilli topçu silahlar da dahil olmak üzere daha çok silah göndermesi için Batılı ülkelerden istekte bulunmuştu. Rus hükümeti ise, Batı’yı Ukrayna’ya daha çok silah vererek çatışmayı uzatmakla suçluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.