adplus-dvertising

Ukrayna’nın yeniden inşası için 40’dan fazla ülke “Lugano Bildirisi”ne imza attı

İsviçre’de gerçekleştirilen ve Rusya’nın saldırıları neticesi harabeye dönen Ukrayna’nın tekrardan inşasının ele alındığı Ukrayna Kalkınma Konferansı’nda 40’dan fazla ülke “Lugano Bildirisi”ne imza attı.
Takip et
Ukrayna’nın yeniden inşası için 40’dan fazla ülke “Lugano Bildirisi”ne imza attı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsviçre’nin Lugano şehrinde Rusya’nın saldırıları neticesi harabeye dönen Ukrayna’nın tekrardan inşasının ele alındığı “Ukrayna Kalkınma Konferansı” son buldu. İki gün süren konferansın sonrasında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 40’dan fazla ülke 7 maddelik “Lugano Bildirisi”ne imza attı. Konferansta Türkiye’yi Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı temsil etti.

Ukrayna’yı temsilen konferansa katılan Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) mensubu olacağını ve bunun için 2 sene gibi bir sürenin kendilerine yeterli olacağını dile getirerek, “Ukrayna, AB mensubu olacak. Avrupa Birliği’nin temel kurallarını uygulamak için 2 sene yeterli olacak. Bu Uluslararası firmalar için aynı zamanda bir fırsat. Ekonomimizin farklı alanlarda ki gereken yatırımlar için mühim bir işarettir” şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın yatırımcı firmalar ve hala çalışmalarını sürdüren firmalar için askeri risklere karşı bir sigorta mekanizması üstünde çalıştığını aktaran Şmihal, Ukrayna’nın tekrardan inşası için tahmini 750 milyar dolara ihtiyaç olduğunu yineledi.

Lugano Bildirisi

Konferansta Ukrayna’nın tekrardan inşasına yönelik yapılan oturum ve konferansın sonrasında katılımcı ülkelerin ortak beyanıyla 7 maddelik “Lugano Bildirisi” imzalandı. Bildiride, Ukrayna’ya yatırım yapılarak tekrardan kalkınması yönünde ortak tavır ilan edilirken, Ukrayna’nın, AB’ye katılımı için hukukun üstünlüğü, şeffaflık ilkesi, cinsiyet eşitliği, katılımcı demokrasi, demokratik temellere dayalı toplum bütünlüğü, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği gibi birçok konuda reform ilkeleri üstünde çalışma yapılması vurgusu yapıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.