adplus-dvertising

Ukrayna’nın ilk Devlet Başkanı Kravçuk 88 yaşında hayatını kaybetti

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının sonrasında Ukrayna’nın ilk Devlet Başkanı olan Leonid Kravçuk’un 88 yaşında yaşamını yitirdiğini açıkladı.
Takip et
Ukrayna’nın ilk Devlet Başkanı Kravçuk 88 yaşında hayatını kaybetti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının sonrasında Ukrayna’nın seçilmiş ilk Devlet Başkanı olan Leonid Kravçuk’un 88 yaşında yaşamını yitirdi. Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko sosyal medya hesabı üstünden yaptığı açıklamada, Kravçuk’un yaşamını yitirdiğini duyurarak, Ukrayna’nın Rusya ile savaştığı bir dönemde Kravçuk’un mirasının mühim olduğunu ifade etti. Kliçko, “İnsanı lider yapan üç şey vardır. Kabiliyet, kuvvetli karakter ve bilgi. Tüm bunlar, egemen devletimizin tarihine yasal olarak seçilen ilk lideri olarak giren Leonid Makarovich’in tipik özelliğiydi” şeklinde konuştu.

“30 senesi aşkın bir müddet önce sahip olduğumuz egemenliği ve iradeyi koruyacağız” ifadelerini kullanan Kliçko, “Geri çekilmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Kravçuk, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının sonrasında 1991-1994 seneleri arasında Devlet Başkanı olarak görev almıştı. Kravçuk’un en mühim kararları arasında1992’de Lizbon Protokolü’nü imzalaması ve Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra sahip olduğu nükleer cephanelikten vazgeçme sözü vermesi yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.