adplus-dvertising

Ukrayna’nın etkisiz hale getirdiği Rus tankı ve obüsü Polonya’da sergilendi

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından etkisiz hale getirilen Rus ordusuna ait T-72 tankı ile obüs, Polonya’nın başkenti Varşova’da sergilenmeye başladı.
Takip et
Ukrayna’nın etkisiz hale getirdiği Rus tankı ve obüsü Polonya’da sergilendi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından etkisiz hale getirilen Rus ordusuna ait bir T-72 tankı ile obüs Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Plac Zamkowy Meydanı’nda (Kale Meydanı) sergilenmeye başladı. Rus zırhlılarının sergileneceği alanın açılışını Polonya Başbakanlık Sözcüsü Michal Dworczyk ile Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malara yaptı. Sergilenmek üzere Varşova’ya getirilen tank ve obüsün Rusya’nın mağlup edilebileceğine bir işaret olduğunu kaydeden Dworczyk, “En başta Avrupa olmak üzere Polonya’daki pek çok çevre, Rus ordusunun yenilmez olduğunu, Rusya’nın tehlikeli olduğunu ve her ne pahasına olursa olsun Rusya ile bir anlaşmaya varılması gerektiğini öne sürmüştü. Ukraynalı askerler tarafından imha edilen bu Rus araçları, kararlılığın, cesaretin ve profesyonelliğin Rus ordusunu yenebileceğinin kanıtıdır. Rus barbarlar yalnızca Ukrayna’yı savunan askerleri değil sivilleri de acımasızca öldürmeye devam ediyor. Bu vaziyeti Bucha, Mariupol, Severodonetsk ve daha onlarca kentte gördük” şeklinde konuştu.

Ukraynalı askerlerin yalnızca vatanlarını değil, Polonya’nın ve bütün Avrupa’nın güvenliğini de savunduklarını ifade eden Dworczyk, “Ukraynalı asker ve gönüllülerin, bir gecede silaha sarılan sıradan sivillerin kahramanca direnişi, kararlılığı ve cesareti olmasaydı, bugün Rus tanklarının Polonya sınırında olması çok muhtemeldi” şeklinde konuştu.

Malara ise yaptığı açıklamada, “Sergilenen askeri araçların Avrupa’nın öbür kentlerine geçmeden önce Ukrayna’nın en yakın ortağı ve dostu olan Polonya’nın başkentinde sergiliyoruz” ifadelerini kullandı.
Savaşın ilk gününden bugüne kadar Ukrayna ordusunun ortalama 10 bin tane Rus askeri teçhizatını imha ettiğini sözlerine ekleyen Malar, imha edilen T-72’ye işaret ederek, Ukrayna ordusunun şu ana kadar Rusya’ya ait bin 500’den fazla zırhlı aracı imha ettiğini açıkladı.

Halk sergilenen Rus zırhlılarına alaka gösterirken, imha edilen zırhlı araçlarla hatıra fotoğrafı çektirdiği görüldü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.