adplus-dvertising

Ukraynalılar kapasitesini aşan trenlerle Polonya’ya göç ediyor

Rusya’nın saldırısı altındaki Ukrayna’dan Polonya’ya sığınan kişi sayısı bir ay içinde 2.2 milyona ulaşırken, Ukraynalılar kapasitesinin üstündeki trenlerde göç etmeye devam ediyor.
Takip et
Ukraynalılar kapasitesini aşan trenlerle Polonya’ya göç ediyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırı başlatmasının üstünden 1 ay geçti. Rusya’nın saldırıları neticesi sivil yerleşim alanları kullanılamaz hale gelirken, Ukrayna halkı güvenlik, barınma ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için yaşadıkları yerleri terketmek mecburiyetinde kaldı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından açıklanan verilere göre sadece bir ay içinde 3.6 milyon kişi farklı ülkelere göç etti. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en hızlı büyüyen mülteci krizinden en çok etkilenen ülke ise Polonya oldu. Polonya Sınır Koruma Teşkilatı, Ukrayna’da çatışmaların başlamasından bu yana 2 milyon 237 bin kişinin Polonya’ya göç ettiğini açıkladı.

UNHCR verilerine göre Romanya’ya 563 bin 519, Moldova’ya 374 bin 59, Macaristan’a 330 bin 877, Rusya’ya 271 bin 254, Slovakya’ya 260 bin 244, Belarus’a ise 5 bin 569 Ukraynalı göç etti. Ülke içinde ise 6.5 milyon kişi yerinden edilirken, çatışmaların en yoğun meydana geldiği bölgelerde savaştan etkilenen kişi sayısı 12 milyona ulaştı.

Ukraynalılar kapasitesini aşan trenlerle Polonya’ya göç ediyor

Kapasitesini aşan trenlerle göç devam ediyor

Ukrayna’nın güvenli kenti ve göç edenlerin toplanma merkezi haline gelen Lviv’de son günlerdeki saldırı tehdidinin sonrasında kaçışlar hızlanmaya başladı. Ukraynalılar Lviv’den kalkan trenlerle en çok göç alan ülke Polonya’ya gidiyor. Polonya’ya gitmek üzere Lviv’den ayrılan yolcu trenleri ilk olarak Polonya’daki Przemysl tren istasyonuna ulaşıyor. Ukraynalı göçmenler daha sonra buradan farklı noktalara gidiyor. Göç edenlerin sayısının yüksek olması sebebiyle seferler kapasitenin 2-3 katı üstünde yapılıyor. Toplam 100 kişilik yolcu kapasitesi bulunan trenlerde ortalama 150 kişi ise ayakta yolculuk yapmak mecburiyetinde kalıyor.

Garda bulunan yardım gönüllüleri bir yandan eşyaları sebebiyle çocuklarını dahi kucağına alamayan kadınların trene yetişmesine, öbür taraftan da yürümekte zorluk çeken yaşlıların trene binmesine yardım ediyor. Ülkesinden, evinden ve yaşamından ayrılmak mecburiyetinde olan savaş mağdurları, gözyaşları içerisinde trene binip ülkelerinden ayrılıyor.

Ukraynalılar kapasitesini aşan trenlerle Polonya’ya göç ediyor

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.