adplus-dvertising

Ukraynalı çift getir-götür işlerini yapan kişiye 2,5 milyon dolar borçlu çıktı

Antalya’da eşinden kalan mirasın el değiştirdiğini öğrenen Ukraynalı kadın, yaşamının şokunu yaşadı. Getir-götür işlerini yapan kişinin, eşine 2,5 milyon dolarlık senet imzalattığını yahut imzasını taklit ederek borçlu gösterildiklerini öne süren Larysa Motsar, “Benin kocam kimseye borçlu olmayacak kadar zengindi” şeklinde konuştu.
Takip et
Ukraynalı çift getir-götür işlerini yapan kişiye 2,5 milyon dolar borçlu çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna’da askeri test pilotu olan Petro Motsar, emekli olduktan sonra eşi Larysa Motsar ile ara ara geldikleri Türkiye’ye yerleşme kararı aldı. Antalya’nın Alanya ilçesine yerleşen ve şehirde yatırım da yapan çift, korona virüse yakalandı. Vaziyeti ağırlaşan Petro Motsar, korana virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Petro Motsar’ın vefatının sonrasında ilk eşinden olan oğlu Oleg Motsar ve Larysa Motsar mirasçıları olarak mal varlıklarını paylaştı. Bir gün markete giden Larysa Motsar, kartının geçersiz olduğunu öğrenmesiyle büyük şoku yaşadı. Avukatını arayan Larysa Motsar, kendisine kalan mirasın eşinin 2,5 milyon dolarlık borcu sebebiyle el değiştirdiğini öğrendi. Avukatına alacaklının kim olduğunu soran Larysa Motsar, bu defa ikinci şoku yaşadı. Motsar, Türkiye’ye yerleştikleri günden itibaren kendilerine yardımcı olan, getir-götür işlerini yapan kişinin kendilerini icraya verdiğini öğrendi.

Ukraynalı çift getir-götür işlerini yapan kişiye 2,5 milyon dolar borçlu çıktı

“Kocam kimseye borçlu olmayacak kadar zengindi”

Eşinin bu kişiye borcu olduğuna inanmayan ve dolandırıldıklarını düşünen Larysa Motsar, avukatı aracılığıyla mahkemeye başvurdu. Kocasının birinden borç alma ihtiyacı olmadığını söyleyen Larysa Motsar, “Dava neticelendikten sonra alışverişe gittiğimde kartımın geçersiz olduğunu öğreniyorum. Bakiye sorguladığımda hiç para göremedim ve avukatımla görüştüm. Avukatımdan eşimin 2,5 milyon dolar borçlu olduğunu ve bundan dolayı dava açıldığını öğrendim. Bu 2,5 milyon dolarlık borcun bizim arkadaş bildiğimiz, bize yardım eden kişiye olduğunu öğrendim. Bunu öğrendikten sonra şoke oldum. Çünkü bize yardımcı olan biriydi. Biz Türkçe bilmediğimiz için bize yardımcı oluyordu. Bazı daireleri aldığımızda da bize yardımcı olmuştu. Benin kocam kimseye borçlu olmayacak kadar zengindi. Hiçbir zaman nakit paraya ihtiyacı olmamıştı. Hiçbir biçimde ondan para aldığını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

“Aralarında ticari ilişki bulunmayan birine borcu olması şüphe uyandırdı”

Miras olarak eşinden taşınmaz ve taşınır mallar olduğunu söyleyen Avukat Şafak Baysal, 600 bin dolar paranın banka hesabında olduğunu belirtti. Türk kanunlarına göre Petro Motsar’ın mal varlığının ilk eşinden olan oğlu Oleg Motsar ve Larysa Motsar arasında pay edildiğini belirten Avukat Baysal, devir işlemlerinin sonrasında ortalığın karıştığını belirtti. Alacaklı olan kişiyle aralarında bir ticari ilişki olmadığını dile getiren Avukat Baysal, “Bir anda ortaya 2,5 milyon dolarlık bir senet çıktı. Bu senedin borçlusu da müvekkilin vefat eden eşi. Aralarında herhangi bir ticari ilişki yok, vefat edenin Türkçesi yok. Buradaki bütün taşınmazların alımları tercüman vasıtasıyla yapılmaktaydı. Bildiğimiz kadarıyla da bu kişiyle olan ilişkileri getir-götür ilişkisine dayalıydı. Tabiri caizse ‘Şu işi yap, bu işi yap’ gibi bir ilişki ortadayken bir anda 2,5 milyon dolarlık bir senet gün yüzüne çıktı. Aralarında ticari ilişki bulunmayan, Türkçe bilmeyen bir kişinin bu şekilde bir borcu olması tarafımızca şüphe uyandırdı. Biz bu konuda lüzumlu başvurularımızı Cumhuriyet Başsavcılığına yaptık. Senet Türkçe yazılmış bir senet, hatta Amerikan doları olarak yazılmış. Bir Ukrayna vatandaşı, Türkçe bilmiyor. Detaylı bir biçimde senet doldurulmuş, altına imzası atılmış. Biz bu imzanın gerçek olduğuna dair de şüphe duyarak itirazda bulunduk” ifadelerini kullandı.

“Danışıklı dövüş olduğunu düşünüyoruz”

Oleg Motsar ile Larysa Motsar arasında miras yüzünden münakaşa çıktığını dile getiren avukat Şafak Baysal, Oleg Motsar ile alacaklı olarak görünen kişinin işbirliği içerisinde olduklarını değerlendirdiklerini belirterek, “İmza olsa da bir kişinin bir anda aralarında ticari ilişki bulunmayan bir kişiye 2,5 milyon dolarlık bir senet imzalasın. Bu biçimde bir senedin icraya konulması kanaatimizce kişinin Türkçe bilmemesinden hem de güven ilişkisine dayalı olaraktan kandırılaraktan imzalatıldığını düşünüyoruz. Dolandırıcılık işleminin olduğunu, evrakta sahtecilik olduğunu düşünüyoruz. Öbür yandan biz taşınmazları devir alıyoruz, hemen sonrasında müvekkilin oğlu arayarak ‘Sen bu paraları nasıl aldın’ diyor ve aralarında bir münakaşa çıkıyor. Münakaşa çıktıktan sonra bizim aldığımız veraset ilamını almak için Oleg bir avukata vekalet veriyor. Vekalet verdiği avukat ile icraya koyan avukat aynı kişi. Burada bir danışıklı dövüş olduğunu düşünüyoruz. Burada müvekkilimin tüm mal varlıklarına el koyaraktan kendi aralarında paylaşma gayesi olduğunu düşünüyorum. Lüzumlu başvurularımızı yaptık. Bu konuda adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.