adplus-dvertising

Ukrayna’dan tahıl koridoru için İstanbul’da 4’lü zirve

Rusya Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Örgütler Dairesi Direktörü Pyotr Ilyichev, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM temsilcilerinin yarın İstanbul’da tahıl koridoru için görüşme yapacağını duyurdu.
Takip et
Ukrayna’dan tahıl koridoru için İstanbul’da 4’lü zirve
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın geçtiğimiz 24 Şubat tarihinde Ukrayna’ya başlattığı saldırılar ardından Ukrayna’nın, Karadeniz limanlarında bunan birçok yük gemisi çıkış yapamadı. Ukrayna tahılının sevkiyatında meydana gelen aksaklıklar sebebiyle küresel gıda krizinin zirveye ulaşması ardından Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in de (BM) katılımıyla taraflar problemin çözümü için bir araya geliyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Örgütler Dairesi Direktörü Pyotr Ilyichev tarafların yarın İstanbul’da konuyu ele alacaklarını söyleyerek, “Toplantıya Ukraynalı ve BM temsilcilerinin de katılması bekleniyor. Rus tarafı tahıl ihracatı için yabancı ticari gemilerin seferlerinin sağlanmasına yardımcı olma isteğini her platformda defalarca dile getirdi. Rus ordusu, Karadeniz ve Azak Denizi’nden bu amaçlar için özel olarak koridorları günlük olarak duyuruyor. Silah kaçakçılığını engellemek için gemilerin kontrol ve teftiş edilmesinin yanı sıra Kiev’in provokasyonları önlemesi, bizim için uzlaşılabilir şartlar olmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Putin ve Reisi, Tahran’da bir araya gelecek

Öte yandan, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Temmuz’da İran’ın başkenti Tahran’da üçlü görüşme yapacağını duyurdu. Zirvenin ayrıntılarına ilişkin açıklama yapan Peskov, “Üçlü görüşmenin yanı sıra elbette ikili görüşmeler de olacak. Dün, Putin ile Erdoğan arasında üst düzey temasların olacağını bildirmiştik. Bir görüşme orada da olacak. Tahran ziyareti için hazırlık yapılıyor. Astana sürecinin garantör ülkelerinin liderleri arasında burada bir görüşme yapılacak. Bu bilindiği üzere Suriye’ye istikrar getirilmesi süreci çerçevesinde” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.