adplus-dvertising

Ukrayna’dan Rusya’ya savaş olmayacak! mesajı

Rusya'nın sınır bölgesine askeri ekipman yığması ardından Kiev yönetimi gerginliği azaltacak bir mesaj daha yayımladı. Ukrayna Başbakanı, Rusya'ya "Savaş olmayacak. Provokasyonlara karşılık verme niyetimiz yok" ifadelerini kullanarak seslendi.
Takip et
Ukrayna’dan Rusya’ya savaş olmayacak! mesajı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya ve Ukrayna arasında meydana gelen Donbas krizinde tansiyon düşmüyor. Ukrayna-Rusya sınırındaki askeri hareketliliğe karşın, Kiev yönetiminden gerginliği azaltmaya yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Geçici Olarak İşgal Altındaki Bölgelerden Sorumlu Bakan Oleksiy Reznikov, Ukrayna’nın bölgede barış için çaba sarf ettiğini, ‘Rusya’nın provokasyonlarına’ karşılık verme niyeti olmadığını belirtti.

‘TOPLUMDA PANİK OLUŞTURULMAK İSTENİYOR’

Katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan Reznikov, bölgede yaşananları, hibrit savaşın parçası olan bilgi savaşı olarak nitelendirdi. Gerginliğin artırılmasıyla toplumda panik havası oluşturulmasının amaçlandığı öne süren Reznikov, “Korkmayın, savaş olmayacak. Ukrayna’nın provokasyonlara hiçbir karşılık verme niyeti yok, ama kuvvetli bir orduya sahibiz. Kuzey komşumuzdan saldırıya uğramamıza yol açacak bir karşılık ya da şans vermeye yönelik hiçbir şey yapmayı planlamıyoruz” şeklinde konuştu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak da ülkesinin Donbas’ta saldırı hazırlığında olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söylemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Ukrayna’da iç savaşın tekrardan başlayacağına dair endişe duyduklarını, Ukrayna’nın güneydoğusunda Srebrenitsa benzeri insani felaket yaşanmaması için bütün dünyanın tedbir alması gerektiğini belirtmişti.

YIL BAŞINDAN BU YANA 26 UKRAYNA ASKERİ ÖLDÜ

Ukrayna’nın güneydoğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasında zaman zaman tansiyon yükselmeye devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, cepheyi ziyareti esnasında yaptığı açıklamada, yıl başından bu yana bölgede meydana gelen saldırılarda 26 Ukrayna askerinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.