adplus-dvertising

Ukrayna’dan Rusya’ya, Mariupol’da müzakere başlatma çağrısı

Ukrayna Müzakere heyetlerinden Mykhailo Podolyak ve David Arakhamia yaptıkları açıklamada Rusya tarafına mesaj göndererek Mariupol şehri için hiçbir şart olmadan müzakere başlatabileceklerini belirtti.
Takip et
Ukrayna’dan Rusya’ya, Mariupol’da müzakere başlatma çağrısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna saldırılarında direnişin en fazla olduğu kent olan Mariupol’de, Azak taburu ve Ukrayna ordusu teslim olmama konusunda direniyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Mariupol şehrindeki Azovsal metalurji tesislerinde konuşlanan direnişlere 2 defa tesisleri terk etmeleri ve teslim olmaları yönünde çağrı yaptı. Direnen Ukrayna askerlerinin can güvenliklerini garanti altına aldıklarını duyuran Rus tarafı son açıklamalarında tesislerden dışarıya 3 ayrı koridor açtıklarını duyursa da Ukrayna askerleri teslim olmayı reddetmeye devam ediyor. Mariupol şehrinde meydana gelen bu gelişmelerin üstüne Ukrayna tarafından mühim açıklamalar geldi.

Mykhailo Podolyak ve David Arakhamia’dan, Rus tarafına ön şartsız müzakere çağrısı

Mariupol’de, Ukrayna askerlerinin teslim olmaması sebebiyle meydana gelen gerilime karşı Ukrayna müzakere heyeti mensupları Mykhailo Podolyak ve David Arakhamia, sosyal medya hesaplarından Rus tarafına mühim bir çağrıda bulundu. Podolyak açıklamasında Mariupol’deki durmun çözümüne yönelik Rus tarafıyla şartsız müzakere gerçekleştirebileceklerini duyurarak, “Evet. Herhangi bir şart olmadan Mariupol’de “özel müzakere turu” düzenlemeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Müzakerelerin birebir yahut 2’ye 2 formatta da gerçekleşebileceğini ifade eden Podolyak, “Birebir yahut ikiye iki. Adamlarımızı, Azak’ı, orduyu, sivilleri, çocukları, yaşayanları ve yaralıları kurtarmak için” şeklinde konuştu. Ukrayna’nın öbür müzakere mensubu David Arakhamia da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Mykhailo Podolyak ve ben Rus tarafıyla, askeri birliklerin ve sivillerin tahliyesine ilişkin müzakereler için Mariupol’a gelmeye hazırız” şeklinde konuştu.

Azovsal tesislerindeki Ukrayna askerleri ile devamlı iletişim halinde olduklarını aktaran Arakhamia, “Bugün şehir savunucuları ile yapılan bir görüşmede askeri birliğimizin tahliyesi konusunda doğrudan yerinde bir müzakere turu yapılması önerisinde bulunuldu. Rus tarafından onay alır almaz müzakereler için hareket etmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.