adplus-dvertising

Ukrayna’dan ‘Mariupol kırmızı çizgi olabilir’ uyarısı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rus ordusunun Mariupol’deki davranışlarının, “ne pahasına olursa olsun kenti yerle bir etmeye karar verdiklerini gösterdiğini” belirterek, Mariupol’daki vaziyetin müzakerelerde “kırmızı çizgi” olabileceği konusunda uyardı.
Takip et
Ukrayna’dan ‘Mariupol kırmızı çizgi olabilir’ uyarısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Kanada’nın devlet radyo ve televizyon yayıncısı Canadian Broadcasting Corporation’a (CBC) verdiği röportajda, Rusya-Ukrayna Savaşı ile alakalı açıklamalarda bulundu. Rusya ile Ukrayna arasında yakın zamanda herhangi bir diplomatik görüşme olmadığını aktaran Kuleba, Ukrayna’nın Mariupol şehrindeki vaziyetin müzakerelerde “kırmızı çizgi” olabileceğini ifade etti.

Kuleba, “Mariupol’deki vaziyet hem askeri açıdan korkunç hem de yürek burkucu. Bu şehir artık yok oldu. Ukrayna ordusunun geri kalanı ve büyük bir sivil grup, temel olarak Rus güçleri tarafından kuşatılmış vaziyette. Mücadelelerini sürdürüyorlar fakat Rus ordusunun Mariupol’deki davranışları, ne pahasına olursa olsun kenti yerle bir etmeye karar verdiklerini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Rusya ile Ukrayna arasında dışişleri bakanları düzeyinde yakın zamanda herhangi bir diplomatik görüşme olmadığını söyleyen Kuleba, “Son haftalarda dışişleri bakanları düzeyinde Rus diplomatlarla herhangi bir bağlantımız olmadı. Tek temas düzeyi, çeşitli kurum temsilcileri ve parlamento mensuplarından oluşan müzakere ekibidir. Uzman düzeyde istişarelerini sürdürüyorlar fakat üst düzey görüşmeler gerçekleşmiyor. Özellikle Bucha’dan sonra Ruslarla konuşmaya devam etmek zorlaştı. Başkanımızın da belirttiği gibi, Mariupol kırmızı bir çizgi olabilir” şeklinde konuştu.

“Doğu Ukrayna’da yoğun çatışmalar bekliyoruz”

İlerleyen haftalarda Ukrayna’nın doğusunda çatışmaların yoğunlaşmasını beklediğini belirten Kuleba, “Ukrayna’nın doğusunda, Donbass’ta yoğun çatışmalar, Rusya’nın ülkenin bu bölgesine yönelik geniş çaplı saldırısını bekliyoruz. Öbür bir yandan Rus güçlerinin girişimi ne pahasına olursa olsun Mariupol’ü bitirme yönünde. Bunlar benim tahminlerim. Tabii ki, Kiev’e ve Ukrayna’nın öbür kentlerine yönelik füze saldırıları da devam edecek gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

“Ukrayna’ya karşı işlediği suçların sorumluluğunu üstlenecek”

Kuleba, geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın bağları olduğu ortaya çıkan Ukraynalı oligark Victor Medvechuck hakkında, “Başkan Putin’e son derece yakındı. Vladimir Putin’in, Medvedchuk’un kızlarından birinin vaftiz babası olduğu belirtiliyor. Bu gerçeğin kendisi her şeyi ortaya koyuyor” şeklinde konuştu. Kuleba, Medvedchuck’un yargılanma sürecine ilişkin yaptığı açıklamada, “O bir Ukrayna vatandaşı, biz hukukun üstünlüğüne sahip bir ülke olduğumuz için bütün usul haklarından faydalanacak. Hakkındaki karar, bir yanda hukuki öbür yanda siyasi süreç çerçevesinde tespit edilecek. Hiçbir siyasi seçeneği dışlamıyoruz. Ama biz bir hukuk devletiyiz. Ve her şeyden önce, Ukrayna’ya karşı işlediği suçların sorumluluğunu üstlenecek” ifadelerini kullandı.

Kuleba öte yandan, Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov’un, Rusya’nın Medvedchuk’u iade almakla ilgilenmediğini söylediğine dikkat çekti.

“Biden, Ukrayna’yı ziyaret ederek destek mesajı göndermiş olur”

Kuleba, ABD Başkanı Joe Biden’in Ukrayna’yı ziyaret etme beklentileri konusunda, Biden’ın Ukrayna’ya yapacağı bir ziyaretin Ukrayna’ya “destek mesajı” göndereceğini belirtti. Kuleba, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının başından bu yana, Başkan Biden, Ukrayna’ya yardım sağlamada, uluslararası toplumu Ukrayna’yı desteklemek için harekete geçirmede gerçek bir liderlik gösterdi. Bu yüzden elbette onu ülkemizde görmekten mutlu oluruz ve bu bize mühim bir destek mesajı olur. Öte Yandan, iki devlet bakanı arasındaki kişisel bir görüşme, Ukrayna’ya yeni tedarik ve silahların sağlanması ve bu çatışmanın muhtemel siyasi çözümüne ilişkin münakaşaların önünü açabilir” şeklinde konuştu.

Fakat Beyaz Saray, bu hafta başlarında Biden’ın Ukrayna’yı ziyaret etme planının olmadığını belirtmişti. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, “Başkanı Ukrayna’ya göndermiyoruz” demişti.

“Ukraynalı askerler Mariupol’da Rus ültimatomuna direndi”

Rusya’nın neredeyse tamamen ele geçirdiğini söylediği Mariupol’de Ukraynalı askerlerin Rusya’nın Ukrayna’ya verdiği silah bırakma ültimatomuna direndiğini söyleyen Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal ABD basınına verdiği röportajda, Mariupol’daki Ukrayna kuvvetlerinin savaşmaya devam ettiğini ve teslim olmadığını ifade etmiş, “Şehir (Mariupol) hala düşmedi. Hala askerlerimiz var, bu yüzden sonuna kadar savaşacaklar ve hala Mariupol’dalar” demişti.

Mariupol, Rusya için kilit öneme sahip

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından erken saatlerde yapılan açıklamada, kuşatma altındaki Mariupol’de Ukrayna birliklerine silahlarını bırakmaları halinde “yaşamlarını sürdürmelerinin garanti altına alınacağı” aktarılmıştı. Rus ordusundan Albay General Mikhail Mizintsev ise, Mariupol’deki Azovstal çelik fabrikasında çembere alınan Ukraynalılara yerel saatle 13.00’e kadar teslim olmaları için süre verildiğini ifade etmişti.

Mariupol, Rusya için 2014 senesinde ilhak ettiği Kırım’a bir kara koridoru yaratmasına izin verdiği için kilit öneme sahipken, 11 kilometrekareden fazla bir alanı kaplayan dev Azovstal çelik fabrikası, Mariupol’un hala Ukrayna kontrolünde olan son büyük bölümü olarak biliniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.