adplus-dvertising

Ukrayna’dan hareket eden tahıl gemisi bu gece İstanbul’a ulaşacak

Müşterek Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Tuğamiral Özcan Altunbulak, Ukrayna’dan hareket eden tahıl yüklü geminin bu gece saatlerinde İstanbul’a ulaşacağını kaydetti. Altunbulak, “Lüzumlu işlemler ardından RAZONI adlı gemiye; Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM temsilcilerinden oluşan bir heyetle, denetim icra edilecek ve denetleme neticesine göre gemi yoluna devam edecektir” şeklinde konuştu.
Takip et
Ukrayna’dan hareket eden tahıl gemisi bu gece İstanbul’a ulaşacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tahıl ürünlerinin Ukrayna’dan emniyetli biçimde sevki için İstanbul’da yaratılan Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde Ukrayna’dan dün yola çıkan gemiye ilişkin açıklama yapıldı.

Müşterek Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Tuğamiral Özcan Altunbulak yaptığı açıklamada “Kurulan merkezin vazifesi; küresel tahıl krizinin çözümüne yardımcı olmak amacıyla, Ukrayna’dan ihraç edilecek tahıl, gübre ve benzeri gıda ürünlerinin Odesa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından emniyetle denizden nakliyatının girişim belgesine uygun olarak icra edilmesini sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Merkezin vazifesinin girişime dahil olacak ticari gemilerin kaydını ve takibini yapmak olduğunu sözlerine ekleyen Altunbulak, merkezin vazifelerine ilişkin şu açıklamalarda bulundu; “Bu gemilerin Ukrayna limanlarına giriş çıkış planını yaratmak ve uygulamak. Türkiye’de tespit edilecek bir limanda Ukrayna’ya giden ve gelen gemilerin denetimini yaptırmak. Uydu internet ve öbür muhabere olanakları ile ticari gemilerin intikalini teknik olarak takip etmek. Bütün faaliyetlerini taraf ülkeler ve BM ile koordineli olarak icra etmek.”

Dün sabah saatlerinden itibaren Sierra Leon bayraklı 27 bin ton mısır taşıyan bir kuru yük gemisi Lübnan’a müteveccihen Ukrayna’nın Odessa limanından ayrıldığını sözlerine ekleyen Altunbulak, “Bu geminin faaliyeti, planlama safhasından itibaren Müşterek Koordinasyon Merkezi tarafından planlandı ve takip edilmeye devam ediliyor. Geminin intikali esnasında izleyeceği rota, takip ettiği insani koridor, denetimine ilişkin ayrıntılı hususlar merkezde mutabık kalınan usul ve esaslar doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Hali hazırda Ukrayna’nın üç limanından tahıl ve benzeri gıda maddelerini çıkarabilecek gemilerin hazırlıkları ve planlamasına devam edilmektedir.

Daha önceden gelmesini beklediğimiz ve takip ettiğimiz RAZONI adlı geminin, deniz şartları sebebiyle bu gece yarısı İstanbul’da tahsisli demir yerine demirlemesi beklenmektedir. Lüzumlu işlemler ardından RAZONI adlı gemiye, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve BM temsilcilerinden oluşan bir heyetle, denetim icra edilecek ve denetleme neticesine göre gemi yoluna devam edecektir. Dünyanın gözünün burada ortaya koyacağımız kolektif çalışmalarda olduğunu, görevimizin sorumluluğumuzun büyük olduğunu, tarihi ve insani bir misyon üstlenmiş olduğumuzun bilinciyle merkezde görevimize ve uyumlu çalışmaya şuana kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.