adplus-dvertising

Ukrayna’dan gelen mayınları Anka ve Aksungur tespit etti

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en büyük yardımcılarından olan Anka ve Aksungur silahlı insansız hava araçlarının, üzerlerine entegre edilen SAR radarı ile Ukrayna’dan sürüklenen başıboş mayınları belirlediği belirten TUSAŞ İHA Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, dünyada binlerce şirketin insansız hava araçları üretmeye çalıştığını ifade ederek “Türkiye bu alanda çok iyi bir yerde ama çok sert bir rekabet var” şeklinde konuştu.
Takip et
Ukrayna’dan gelen mayınları Anka ve Aksungur tespit etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı devam ederken, tatbikat alanında yaratılan Savunma Sanayi Sergisinde en dikkat çeken stantlardan biri de Anka SİHA’nın boy gösterdiği Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) standı oldu.

Ukrayna’dan gelen mayınları Anka ve Aksungur tespit etti

Yabancı askeri heyetlerin oldukça dikkatini çeken Anka, bütün heybetiyle alanda yer alırken, TUSAŞ İnsansız Hava Araçları Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, Anka’nın kontrol istasyonunda bulunan pilotunun yalnızca acil vaziyetlerde müdahale ettiğini ifade ederek, “Pilot, uçağa ne yapması gerektiğini belirtiyor yalnızca. Şu ana kadar Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Cumhurbaşkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kullanılıyor. Yurtdışında da Tunus ve Kazakistan’a ihracatını gerçekleştirdik, Malezya için de karar verilmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

SİHA’ların çok uzun müddet havada kalıyor olmasının ve fırsat hedeflerini üzerlerinde taşıdıkları mühimmatla birlikte etkisiz hale getirebilmesinin kendini vazgeçilmez kıldığını belirten Yıldız, “Türkiye de bu alanda dünyada çok iyi bir yerde ama çok iyi bir yerde olması demek sonsuza kadar bu şekilde devam edeceği manasına gelmiyor. Herkes çok hızlı bir biçimde bu alana giriyor, yarışıyor. Dünyada binlerce şirket insansız hava araçları üretmeye çalışıyor. Çok sert bir rekabet var ve gitgide sertleşecek” diyerek konuştu.

Ukrayna’dan gelen mayınları Anka ve Aksungur tespit etti

Ukrayna’dan gelen mayınları Anka ve Aksungur tespit etti

“Ukrayna’dan gelen mayınları tespit etti”

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında hem Ankara hem Aksungur’un görev yaptığını ifade eden Yıldız, “Aksungur’un yaklaşık görev süresi 43-44 saat civarında. Anka ve Aksungur’un üstüne SAR radarı da entegre ettik. Bu radarla birlikte deniz üstünde yüzen serseri mayın dediğimiz başıboş kalmış mayınları tespit edebiliyoruz. Özellikle Ukrayna’da kalan serbest kalan mayınların, ticari gemiler için tehdit yaratan mayınların tespiti böyle yapıldı. Anka’nın üstünde gece ve gündüz görev yapabilen bir kamera var. 8 kilometre mesafeden bir insanın elinde sopa mı silah mı taşıdığını tespit edebiliyor. Özellikle terör hedeflerine karşı çok etkin bir araç” şeklinde konuştu.

Orman yangınlarında da yardımcı

Anka’nın üstünde bulunan termal kameranın, orman yangınlarında da gözetleme görevi gerçekleştirdiğini belirten Yıldız, “Dumanın altında alev cephesinin nerede olduğunu, hangi bölgenin daha sıcak olduğunu, alevin ne tarafa doğru ilerlediğini tespit edilebiliyor. Bu sayede yerde orman yangınlarına müdahale eden unsurlar daha rahat koordine edilebiliyor. Kameranın yanı sıra MAM-L ve MAM-C mühimmatları taşıyabiliyor. Bu mühimmatlar, zırhlı araçları ve tankları etkisiz hale getirebiliyor. Uçağın üstünde telsiz istasyonu da mevcut. Bu sayede, yerde birbiriyle görüşemeyen unsurlar, uçak üstünden birbirleriyle görüşebiliyor. Uçağın üstüne istihbarat yükleri de taşıyoruz. 30 MHz ve 18 GHz arasında yayın yapan bütün yayın kaynaklarının yerini ve tipini tespit edebiliyor. Bu da hedef bulmada yardımcı ekipmanlardan bir tanesi” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.