adplus-dvertising

Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları, G7 Dışişleri Bakanları ile görüştü

G7 Dışişleri Bakanları toplantısının 2. gününde Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ve Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu, Almanya’da G7 Dışişleri Bakanları ile bir araya geldi.
Takip et
Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları, G7 Dışişleri Bakanları ile görüştü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

G7 Dışişleri Bakanları, Almanya’daki Schleswig-Hostein eyaletinin Wangels bölgesinde dün başlayan toplantının sonrasında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını görüşmek üzere bugün tekrar bir araya geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un ev sahipliğinde gerçekleşen oturuma bugün İngiltere, Almanya, Kanada, Fransa, İtalya, ABD ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının yanı sıra Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları da katıldı.

Toplantının gündeminde Ukrayna’daki savaşın neden olduğu gıda güvenliği endişelerinin olduğu söylendi.
Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock konuyla alakalı yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın Odesa limanında şu anda önlenmiş 25 milyon ton tahıl var. Bu da başta Afrika ülkeleri ve Orta Doğu olmak üzere dünyada milyonlarca insan için gıda manasına geliyor. İşte bu yüzden bugün net bir mesaj gönderiyoruz. Sizi görüyoruz, duyuyoruz ve destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Baerbock, “Şuanda, daha önce tartıştığımız gibi dünya çapındaki neticelere bakıyoruz. Savaş yalnızca tanklarla, füzelerle, yalan haber ve propagandalarla değil, aynı zamanda dünyanın her yerinde gördüğümüz bir gıda savaşıdır. Rusya’nın dünyaya milyonlarca ton mısır ihraç edilmesine izin vermemesi ve mısırın Ukrayna’da tutulması büyük bir tehlike. Bu sebeple, şuanda ufukta görünen küresel gıda krizine odaklanmamız gerekiyor. Dünyanın en sanayileşmiş ülkeleri, Batı demokrasileri olan G7 olarak siyasi bir yanıt vermemiz gerektiği konusunda zaten hemfikirdik. Yaklaşan bu krizlere meydan okumak ve hızlı hareket etmek için üstümüze düşen sorumluluğu üstleniyoruz. Bugün yalnızca tartışmakla kalmayıp, sonunda G7 ülkeleri olarak bu gıda savaşına karşı koymaya hazır olduğumuzu gösteren taahhütlerimizin çok mühim olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları, G7 Dışişleri Bakanları ile görüştü

“Putin üstündeki baskıyı artırmak çok mühim”

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün gerçekleşen toplantıya ilişkin yapılan açıklamada ise, “G7 Dışişleri Bakanları, Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları, Ukrayna’daki mevcut vaziyeti ve G7’nin Ukrayna’yı Rus saldırganlığına karşı mücadelede nasıl destekleyebileceğini tartışacaklar” dendi.
İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ise, “Bugün, G7 için Almanya’dayım. Ukrayna’ya daha çok silah sağlayarak, Rusya’ya yaptırımları arttırarak Vladimir Putin üstündeki baskıyı artırmak çok mühim. G7, bu kriz sırasında özgürlük ve demokrasiyi korumak için hayati önem taşıyor ve bunu yapmak için beraber çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, toplantı öncesi İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile bir araya geldiğini söyleyerek, “İngiltere ve Ukrayna arasındaki stratejik ortaklığı görüşmek, Ukrayna’ya daha çok askeri yardım, Rusya’ya yeni yaptırımlar ve Rusya’yı sorumlu tutmanın yollarına odaklandık” şeklinde konuştu.
Kuleba, G7’den Rus varlıklarını dondurmasını ve Ukrayna’nın tekrardan inşa edilmesi için Ukrayna’ya yardım etmelerini istediğini belirterek, “Rusya, ekonomik, siyasi ve finansal olarak ödemek mecburiyetinde” ifadelerini kullandı. Kuleba öte yandan, “Münakaşalara müdahale etmiyoruz, fakat Avrupa Birliği’nin (AB) devam edip etmeyeceğini göreceğimiz kritik bir an” şeklinde konuştu.

G7 Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu ise yaptığı açıklamada, “Transdinyester çatışmasını barışçıl bir diyalog ve diplomasi yoluyla çözmek istiyoruz. Gördüğümüz şu ki, Transdinyester bölgesindeki vatandaşların çoğu bir savaş bölgesinde yaşamak isteniyor, barış istiyorlar” şeklinde konuştu.
Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve küresel gıda krizinin ele alındığı G7 Dışişleri Bakanları toplantısının yarın da devam etmesi bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.