Ukrayna: Türkiye İle İş Birliğimiz Bozulmaz

Dünya gündeminde tepkilerin odağında olan Türkiye için Ukrayna AB ve NATO Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dmtro Kuleba’dan açıklama geldi.

Ukrayna Avrupa Birliği (AB) ve NATO Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dmtro Kuleba yaptığı açıklama ile, Rusya’nın beş yıl önce ilhak ettiği Kırım Yarımadası’ndan uluslararası hukuka aykırı şekilde Rusya Parlamentosu’na seçilen milletvekillerinin Türkiye’ye resmi ziyaret yapmasının olumsuz bir gelişme olduğunu, fakat bu olayın tek başına Türk-Ukrayna ilişkilerini bozmayacağını belirtti.

“İLİŞKİLERİ BOZACAK BİR MESELE DEĞİL”

Başkent Kiev’de düzenlenen basın toplantısında DHA’nın sorusuna yanıt veren Kuleba, Türkiye ile Ukrayna’nın Karadeniz’deki stratejik ortaklığının derin olduğunu ve iki ülkenin de Rusya’nın Karadeniz havasında nüfusunun artmasını istemediklerini, bu nedenle de bu olayın tek başına, özellikle de NATO çerçevesinde Türk-Ukrayna ilişkilerini bozacak bir mesele olmayacağını ifade etti. Açıklamasının devamında ise Ukrayna’nın yeni yönetiminin NATO ve AB entegrasyonu politikasına bağlı bir politika sürdüreceğini ifade etti ve “Yeni yönetimin NATO’yla işbirliğine son vereceğini düşünenler, daha çok bekler.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı