Ukrayna sağlıksız olduğu gerekçesi ile Türk domatesini iade etti

Ukrayna geçen ay iade ettiği 15 ton domatese bu ay 38 ton daha ekledi. İçerisinde sağlıksız maddelerin içerildiğini iddia eden Ukrayna Devlet Gıda Güvenliği ve Tüketiciyi Koruma Servisi, Türkiye’ye uyarı yazısı göndererek 38 ton domatesi Türkiye’ye iade etti.


Ukrayna sağlıksız olduğu gerekçesi ile Türk domatesini iade etti

Türkiye’de üretilen yüzlerce meyve ve sebze dünyanın farklı yerlerine ihraç ediliyor. Aylarca yüz binlerce ton ürünün ihraç edildiği ülkemizde meyve, sebze fiyatlarının bu kadar pahalı olmasının ana sebeplerinden bir tanesi ise aslında ürettiğimizin ürünlerin yarısından fazlasını ihraç etmemizdir. Türk domatesi şuanda en fazla Rusya ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Geçtiğimiz ay sağlıksız olduğu gerekçesi ile 15 ton domatesi  Türkiye’ye iade eden Ukrayna bu ay yine tonlarca domatesi iade etti.

38 TON PATATES GERİ GÖNDERİLDİ

Ukrayna Devlet Gıda Güvenliği ve Tüketiciyi Koruma Servisi, geçtiğimiz ay geri gönderdiği domatesin 2 katından fazlasını bu ay yine Türkiye topraklarına geri gönderdi. Sağlıksız madde içerdiği gerekçesi ile iadesi yapılan domatesler, Türk topraklarında satışa çıkacak. 38 ton domatesi geri gönderen Ukrayna, iade kararından sonra Türkiye’ye uyarı yazısı gönderdi. Ukrayna’nın belirlediği hijyen standartlarına uymayan ürünlerin gönderilmemesi için uyarı yazısı gönderdiği söylendi.

DOMATESLERİN TÜRKİYE’DE SATILMAMASI GEREKİYOR

Ukrayna’nın sağlıksız diye ülkesinde vatandaşlarına yedirmediği domates Türkiye’de alıcı bulmaya çalışacak. Ülkemizde üretilen domateste yada diğer gıdalarda çok ciddi bir kontrol olmadığı için, sağlıksız diye iade edilen domates evlerimize girecek. Sağlıksız olduğu iddia edilen domates, Ukrayna’nın dediği gibi olmasa bile aylarca yolculuk ettiği için zaten sağlıksız bir hale geliyor. Bu sebeple ihracatı yapılıp geri gönderilen domatesin ülkemizde de satılmaması gerekiyor.

Yazar: Taner Kocaman

Taner Kocaman
Taner Kocaman, Ankara'nın Mamak ilçesinde 1990 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi'nde aldığı eğitimin ardından çeşitli gazete ve basın organlarında görev yapan Kocaman, özellikle eğitim alanında kendini geliştirmiştir. Kocaman eğitim kategorisinin yanı sıra dünya, gündem, spor gibi birçok konuda da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Ukrayna basını Beşiktaş’ın yeni teknik direktörünü açıkladı

Ukrayna basını Beşiktaş’ın yeni teknik direktörünü açıkladı

Ukrayna basınında çıkan son dakika haberine göre Beşiktaş yönetiminin Rumen teknik adam Lucescu ile anlaşmaya vardığı iddia edildi. Siyah beyazlı yöneticilerin gelecek hafta Lucescu'yu resmi olarak duyurması beklendiği de iddialar arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.