adplus-dvertising

Ukrayna, Rusya’nın bir gemisini daha vurduğunu açıkladı!

Rusya, geçen ay ortasında batan Moskova kruvazörünün şokunu henüz atlatamamışken Ukrayna ordusu, yeni bir Rus savaş gemisini vurduklarını öne sürdü. Kremlin, “bilgi sahibi olmadıklarını” açıklamakla yetindi.
Takip et
Ukrayna, Rusya’nın bir gemisini daha vurduğunu açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna kuvvetleri, Odessa limanına ortalama 160 km mesafede bulunan Yılan Adası yakınlarında Rusya’nın “Amiral Makarov” fırkateynini vurduklarını iddia etti. Karadeniz filosuna kayıtlı geminin vurulduğuna dair açıklamayı Odessa milletvekili Aleksey Gonçarenko yaptı. Gonçarenko, “Ukrayna halkına iyi bir haberim var. İlhakçılara ait savaş gemisi Neptün füzeleriyle vuruldu. Yılan Adası yakınlarında yanmaya devam ediyor. Gemi henüz batmadı. Yanan geminin yakınlarında Rus savaş uçakları devriye görevinde. Öte Yandan Rus donanmasına ait Sivastopol limanından kurtarma gemilerinin yola çıktığını biliyoruz” şeklinde konuştu.

Haberin Moskova’ya ulaşmasının sonrasında Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı ilk değerlendirmede olayı ne doğruladı ne yalanladı. Peskov, “Şu anda geminin vurulduğuna dair elimizde bir bilgi yok” ifadesini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan herhangi bir açıklama gelmezken; İngiliz Mirror gazetesi, yanan Amiral Makarov savaş gemisine ait olduğunu iddia ettiği fotoğraflar yayınladı. Ukrayna medyasında da yanan gemiye ait olduğu ve Türk İHA’larıyla çekildiği ileri sürülen görüntüler yayınlandı.

Gazete, Rus ordusunun gemideki personeli kurtarmak için operasyon başlattığı iddiasını da aktardı. Rusya, 14 Nisan’da vurulan Moskova kruvazöründe önce “bilinmeyen bir sebeple” yangın çıktığını ve bütün mürettebatın kurtulduğunu açıklamıştı. Ölen ve kaybolan askerler olduğunu ise ortalama bir hafta sonra kabul etmişti. Olayda kaç denizcinin öldüğü ise hâlâ net değil.

Vurulduğu ileri sürülen 125 metre uzunluğundaki “Amiral Makarov” fırkateyni Rus filosundaki yeni savaş gemilerinden. Sovyet döneminden kalma Moskova kruvazörünün aksine 2012’de tersaneden çıktı ve Karadeniz donanmasına 2017’de kaydedildi. Fırkateynin gelişmiş “Kalibar” seyir füzeleri taşıdığı ve Ukrayna topraklarına açık denizden atışlar gerçekleştirdiği biliniyor. Gemide ortalama 180 denizci görev yapıyordu.

Ukrayna imalatı Neptün füzeleri, 300 km menzile sahip. Savaş gemilerine yönelik tasarlanan füze, 2020’de envantere girdi ve bir savaşta bilinen ilk kullanımı geçen ay Moskova kruvazörüne karşı oldu.

AMERİKAN basını, Moskova savaş gemisinin Washington’un sağladığı istihbarat sayesinde batırıldığını yazdı. Ukrayna’nın savaştaki en büyük kaybı Moskova gemisine yönelik iddiaya göre ABD, “Ukrayna’nın saldırı niyetinden habersiz olarak”, geminin konumuna dair Ukrayna’ya istihbarat sağladı. İsimleri gizli kalmak kaydıyla Washington Post gazetesine konuşan askeri uzmanlar, “Amerikan istihbaratı olmasa Ukrayna’nın değerli Neptün füzelerini ateşleyerek riske atamayacağı” görüşünü dile getirdi. Uzmanlar bu füzelerin stokunun az olmasına dikkat çekti.

İşgalin ilk günlerinde Yılan Adası’na yönelik saldırıyla gündeme gelen Moskova, Rusya için sembolik bir kayıp olmuştu. Sovyet döneminden kalma 186 metrelik gemi, Rusya’nın Karadeniz’deki en ağır ateş gücüydü. Önceki gün de New York Times gazetesi, ABD’nin anlık istihbaratıyla Ukrayna’nın Rus generallere saldırı düzenlediğini iddia etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.