adplus-dvertising

Ukrayna-Rusya müzakereleri yeniden başlayabilir

Ukrayna müzakere heyeti başkanı David Arakhamia, Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakere görüşmelerinin Ağustos sonunda tekrardan başlayabileceğini belirtti.
Takip et
Ukrayna-Rusya müzakereleri yeniden başlayabilir
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ediyor. Savaşın sona ermesi için birçok defa çeşitli ülkelerde bir araya gelen Rusya-Ukrayna heyetleri uzun zamandır müzakere görüşmelerine ara verdi. Ukrayna heyetinin başkanı David Arakhamia, Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakere görüşmelerinin Ağustos ayının sonlarına doğru tekrardan başlayabileceğini söyleyerek, “Açık kaynaklardan gördükleri için planlarımızı Ruslarla paylaşmak istemiyoruz ama belli alanlarda karşı taarruza geçeceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Ukrayna-Rusya müzakereleri yeniden başlayabilir

“İstanbul’da önerilene benzer bir siyasi anlaşma düşünebiliriz”

Rus birliklerinin 24 Şubat’tan önceki konumlarına dönmeleri vaziyetinde Rusya ile asgari bir anlaşma yapılabileceğini ifade eden Arakhamia, “İstanbul’da önerilene benzer bir siyasi anlaşma düşünebiliriz. Örneğin Kırım meselesine birkaç sene değinmeyecektik. Bunu askeri olarak değil, diplomatik olarak yapardık” şeklinde konuştu.
Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak tarafından Mayıs ayında yapılan açıklamada, Rusya ile müzakere görüşmelerinin askıya alındığı duyurulmuştu. Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, iki ülke arasındaki müzakere görüşmelerinin Rusya’nın vaziyetinden dolayı gerçekleşmediğini açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.