adplus-dvertising

Ukrayna: ‘Rus işgalcilerin geçici olarak ele geçirdiği topraklar geri alınmaya devam ediyor’

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rus ordusunun işgal ettiği Harkov’daki toprakların hızla geri alınmaya devam edildiğini duyurdu.
Takip et
Ukrayna: ‘Rus işgalcilerin geçici olarak ele geçirdiği topraklar geri alınmaya devam ediyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun Harkov ve Yuzhnobugsky yönünde harekatlarına devam ettiği aktarılarak, “Harkov Bölgesi ve Yuzhnobugsky yönünde Rus işgalcilerin geçici olarak ele geçirdiği yerleşim yerlerinin kurtarılmasına devam ediliyor. Askeri personelimiz güvenlik gerekçesiyle ayrıntılı resmi bilgileri daha sonra açıklayacaktır” dendi.

Ukrayna kara harekat birimlerine Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin de destek verdiği söylenen açıklamada, “Gün boyunca Savunma Güçleri’ne ait hava kuvvetleri kara birliklerinin harekatını desteklemek için mühimmat depoları ve askeri toplanma alanlarına 17’den fazla saldırı gerçekleştirdi. Öte Yandan düşmana ait 1 tane insansız hava aracının yanı sıra Kh-59 tipi uçak vuruldu” ifadelerine yer verildi.

Rus ordusunun taarruzdaki Ukrayna ordusuna özellikle hava saldırıları da gerçekleştirdiği bildirilen açıklamada, “Düşman, Donetsk bölgesinin hepsinde tam kontrolü sağlama çabalarını sürdürüyor. Düşman hava birimleri hava keşifleri yaparak birliklerimizin mevzilerine ateş açıyor ve kaybettiği mevzileri geri kazanmaya çalışıyor. Ukrayna genelinde havadan saldırı ve füze saldırısı tehdidi devam ediyor” dendi.

Rusya, İzyum ve Balakleya’dan geri çekildiğini doğruladı

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yeni açıklamada, “Donbass’ı kurtarma maksadıyla başlatılan özel askeri operasyonun hedeflerini yerine getirme maksadıyla Balakleya ve İzyum kentlerinde bulunan Rus askeri birliklerin Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki mevzilere taşınması kararı alındı. Bu maksatla son 3 günde, İzyum-Balakleya ordu gruplarının toparlanması ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’ne organize şekilde nakletme operasyonu gerçekleştirildi” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.