adplus-dvertising

Ukrayna, Polonya, Estonya, Letonya ve Litvanya’dan Rusya’ya karşı ‘birlik’ mesajı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir araya gelen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Polonya Devlet Başkanı Andrej Duda, Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Letonya Devlet Başkanı Egils Levits ve Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nausda gerçekleştirilen ortak basın toplantısında Rusya’ya karşı “birlik” mesajı verdi.
Takip et
Ukrayna, Polonya, Estonya, Letonya ve Litvanya’dan Rusya’ya karşı ‘birlik’ mesajı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya-Ukrayna savaşı 49’uncu gününde devam ederken, Polonya Devlet Başkanı Andrej Duda, Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Letonya Devlet Başkanı Egils Levits ve Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nausda, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi. Kiev yakınlarındaki Irpin ve Borodyanka kentlerindeki tahribatı yerinde gözlemleyen liderler, daha sonra Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal ile bir araya geldi. Görüşmenin sonrasında liderler ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna, Polonya, Estonya, Letonya ve Litvanya’dan Rusya’ya karşı ‘birlik’ mesajı

Basın toplantısında konuşan Zelenskiy, Ukrayna’nın dostu bu dört mükemmel ülkenin mükemmel liderlerini ağırlamaktan memnuniyet işittiğini dile getirerek, “Polonya, Letonya, Litvanya ve Estonya liderlerini Rus işgalinden yeni kurtulan Bucha, Borodyanka, Dmitrivka ve Kiev bölgelerini ziyaret etme şansı buldu. Bu yıkılan, saldırılan küçük şehirleri kendi gözleriyle görmek onlar için çok önemliydi. Bugün anlamadığımız şey savaşla alakalı değil anlaşılması zor olan trajediyle alakalıydı. Savaşın başlangıcından itibaren Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya, Ukrayna’yı destekleyen ilk ülkeler oldu. Ukrayna’nın Avrupa ailesindeki yerini alma arzusunu ilk destekleyen ülkelerdi. AB ülkelerinde Rusya’ya yönelik kuvvetli yaptırım politikasını uygulayan silah desteği ve askeri desteklerde bu ülkeler ilk sıradaydı. Ve bu dört devletin Ukrayna’nın gelecekteki tarihinin bütün sayfalarında başta olacağından eminim. Bizim harika bir geleceğimiz var. Çünkü bu şekilde ortaklar ve dostlarla asla kazanacağız” şeklinde konuştu.

“Bu bir savaş değil, terördür”

Rusya’nın saldırganlığının bir savaş değil terörizm olduğunu aktaran Duda, bu saldırganlığın sorumlularının uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini söyleyerek, “Uçaklar ve askerler, konutlar ile sivilleri bombalamak hatta öldürmek için gönderilirse, bu savaş değil, zulümdür, haydutluktur, terördür” şeklinde konuştu. Savaşın iki yüzüne de şahit olduklarını söyleyen Duda, “Bu, savaşın anlayamadığımız ve kabul edemeyeceğiz yüzüdür. Rus saldırganlığının meydana geldiği Kiev’den uluslararası topluma bu saldırganlığa karşı kuvvetli muhalefet çağrısı yapılmalıdır. Kural tanımayanlarla diyalog kurmayacağımızı da yinelemek isterim” şeklinde konuştu.

“Ukrayna, Marshall Planı gibi büyük bir kurtarma hareketine ihtiyaç duyuyor”

Irpin ve Borodyanka’nın yıkımın izlerini taşıdığını aktaran Litvanya Devlet Başkanı Levits, kentin, evlerin, kiliselerin ve köprülerin enkazına gömüldüğünü söyleyerek, Ukrayna’nın 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’nın toparlanmasına yardımcı olan Marshall Planı gibi büyük bir kurtarma hareketine ihtiyaç işittiğini aktardı.

“Zafere kadar Ukrayna’nın yanında olacağız”

Letonya Devlet Başkanı Levits ise, Ukrayna’ya desteklerini göstermek için Kiev’de olduklarını ifade ederek, Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğini ve Ukrayna’nın savaşta galip gelmesi için yardım ve desteğe devam edeceklerini aktardı. Levits, “Birliğimiz gücümüzdür. Zafere kadar Ukrayna’nın yanında olacağız” şeklinde konuştu.

Estonya savunma bütçesinin 3’te 1’ini Ukrayna’ya verecek

Estonya Cumhurbaşkanı Karis, Ukrayna’nın hiç olmadığı kadar askeri yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyerek, askeri yardımın arttırılması çağırısında bulundu. Estonya’nın savunma bütçesinin 3’te 1’ini Ukrayna’ya aktarılacağını ifade eden Karis, “Savaşı diplomatik kanallardan sonlandırmak için hiçbir çabayı esirgemiyoruz fakat mevcut vaziyet devam ederken barışı yalnızca savaş alanındaki kazanımlarla sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Ukrayna, Polonya, Estonya, Letonya ve Litvanya’dan Rusya’ya karşı ‘birlik’ mesajı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.