adplus-dvertising

Ukrayna için Türkiye’ye silah almaya gelen yetkililer dolandırıldı!

Ukrayna İçişleri Bakanlığında İletişim Başkanı olarak görev yaptığını ve Ukrayna adına Türkiye’de savunma anlaşmaları yapmaya yetkili olduğunu söyleyen Volodymyr Krakovetskyi askeri malzeme almak için geldiği Türkiye’de dolandırıldı. Krakovetskyi’nin şikayeti üstüne soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 5 kişiyi gözaltına aldı. Tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen zanlılar yurt dışına çıkış yasağı uygulanarak serbest bırakıldı.
Takip et
Ukrayna için Türkiye’ye silah almaya gelen yetkililer dolandırıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Volodymyr Krakovetskyi, Ukrayna İçişleri Bakanlığında İletişim Başkanı olarak görev yaptığını, Ukrayna ismine Türkiye’de savunma anlaşmaları yapmaya yetkili olduğunu bildirdi.

ŞİRKETTE GÖRÜŞTÜLER

Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu savunma ve insani yardım malzemelerinin temini için görevlendirildiğini aktaran Krakovetskyi, M.Ö. ve K.A’nın, ihtiyaç duyulan silah ve insani yardım malzemelerinin kendileri tarafından tedarik edilebileceğine yönelik birer e-posta gönderip iletişim numarası bıraktıklarını belirtti.

Krakovetskyi, 4 Mart’ta kendisini M.Ö. ismine arayan bir kişiyle telefonla görüştüğünü, bu kişinin Çankaya’da adresini verdiği firmada buluşmak için randevulaştıklarını aktardı.

Firmada yaptığı görüşme hakkında bilgi veren Krakovetskyi, şunları belirtti:

“Ertesi gün K.A. adlı şahsın firmasına gittik. Burada miğfer ve çelik yelekler üstüne görüştük, fiyatlarını tespit ettik. Bu şahıs bana 1 hafta içerisinde 5 bin tane çelik yelek ve miğferi teslim edeceklerini belirtti. Bu anlaşma 5 milyon dolar tutarındaydı. Bu arada K.A. adlı şahıs bana çelik yelek ve miğferin yalnız başına yeterli olmayacağını, istersek silah da satabileceğini belirtti. Bu silahları ise doğrudan Türkiye üstünden Ukrayna’ya değil de öbür ülkeler üstünden, örneğin Polonya üstünden bize satabileceğini ve teslim edebileceğini belirtti.”

5 MİLYON DOLARA YAKIN PARA YATIRDI

Söz konusu askeri malzemelerin satın alınmasıyla alakalı anlaşmanın sonrasında farklı zamanlarda K.A’nın verdiği hesaplara 4 milyon 607 bin 572 dolar yatırdığını söyleyen Krakovetskyi, bu kişiler vasıtasıyla askeri malzeme satışı yapan başka kişilerle de görüştüğünü söyledi ve bu görüşmelere ilişkin ayrıntılar verdi.

Bir süre sonra K.A. ile irtibatının kesilmeye başladığını iddia eden Krakovetskyi, “Herhangi bir materyal teslimatı olmadı, bir müddet sonra irtibatımız tamamen kesildi. Ben kendisiyle görüşmek istediğimi ileten bir mesaj gönderdim. Kendisine ödediğim paraları geri ödemesini istedim. Fakat bir yanıt alamadım.” şeklinde konuştu.

Ukrayna ile Türkiye arasında diplomatik sıkıntı yaşanmaması için K.A’yı iki gün önce tekrar aradığını söyleyen Krakovetskyi, şu şekilde devam etti:

“Kendisine neden teslimatı yapmadığını sordum. O da yurt dışında olduğunu, çarşamba günü döneceğini ve yüz yüze görüşeceğimizi belirtti fakat kendisi ile görüşme sağlayamadım ve ulaşamadım. Yapılan bütün iş ve işlemlere ilişkin belgeleri, banka ödemelerine ilişkin ekran görüntülerini kendi rızam ile soruşturma dosyasına eklenmek üzere sunuyorum.”

SAVCILIK BEŞ KİŞİ HAKKINDA TUTUKLAMA TALEP ETTİ

Krakovetskyi’nin şikayeti üstüne soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılğının talimatı üstüne K.A, B.A, N.A, H.K.H. ve M.D. Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin sonrasında adliyeye getirilen zanlılar, tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.
Öte yandan, başsavcılık, M.Ö. hakkında da gözaltı kararı çıkardı.

Tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen zanlılar, hakimlik sorgusunun sonrasında, yurt dışına çıkış yasağı ve kolluğa imza verme mecburiyeti adli kontrol koşulları uygulanarak serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen M.Ö’nün yakalanmasına yönelik çalışmaların ise sürdüğü öğrenildi. (AA)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.