adplus-dvertising

Ukrayna halkı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine uydu kullanım hakkı satın aldı

Ukraynalı meşhur TV sunucusu Serhiy Prytula, Ukrayna halkının bağışladığı paralar ile Serhiy Prytula Yardım Vakfı’nın Fin uydu şirketi ICEYE OY ile yaptığı anlaşma doğrultusunda yörüngede olan uydulardan biri için tam kullanım hakkı satın alındığını açıkladı.
Takip et
Ukrayna halkı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine uydu kullanım hakkı satın aldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna halkının yaptığı bağışlar ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına verilmek üzere dünya yörüngesinde bulunan ve yeryüzünü gözlemleyebilen bir uydunun kullanım hakkı satın alındı. Ukraynalı meşhur TV sunucusu Serhiy Prytula yaptığı açıklamada, Serhiy Prytula Yardım Vakfı’nın Fin uydu şirketi ICEYE OY ile yaptığı anlaşma doğrultusunda yörüngede olan uydulardan birinin tam kullanım hakkının satın alındığını aktararak, “Genç ve yaşlı insanların bir araya gelip devletleri için bir uydu satın aldıkları tarihte başka bir vaka bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Söz konusu uydu ile Rus kuvvetlerine karşı Ukrayna kuvvetlerine avantaj temin etmek amaçlanırken, uydunun bulutların arasından yeryüzünü gözlemleyebildiği ifade edildi. Söz konusu anlaşmayı doğrulayan uydu şirketi ICEYE OY, “Serhiy Prytula Yardım Vakfı ile imzalanan sözleşme, başlangıçta Ukrayna hükümetine ICEYE’nin halihazırda yörüngede olan uydularından biri için tam kullanım sağlayacak” ifadelerini kullanarak, “Buna ek olarak, ICEYE kendi Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Uydu Sistemi’ne erişim sağlayacak ve Ukrayna Silahlı Güçlerinin yüksek tekrar frekansı ile kritik konumlarda radar uydu görüntüleri almasına izin verecek” şeklinde konuştu.

ICEYE, uydularının geceleri yüksek çözünürlüklü görüntüler alabilen ve bulut örtüsüne karşın yeryüzünü gösterebilen sentetik radar görüntüleme teknolojisi sebebiyle geleneksel uydulardan farklı olduğunu ifade etti.

Baykar, 3 tane Bayraktar TB2 SİHA hibe etmişti

Serhiy Prytula Yardım Vakfı’nın, söz konusu uydu kullanım hakkı için ödenen paranın geçtiğimiz haziran ayında Baykar Savunma’dan 3 tane Bayraktar TB2 SİHA alımı için toplanan ortalama 55 milyon dolardan sağlandığı aktarıldı. Baykar, Ukrayna halkının başlattığı “Halkın Bayraktarı” bağış kampanyasına destek vermiş ve 3 tane Bayraktar TB2 SİHA’yı Ukrayna’ya hibe etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.