adplus-dvertising

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: “Lavrov için tek çıkış yolu, tüm Yahudilerin önünde alenen özür dilemektir”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Nazi lideri Adolf Hitler’in Yahudi kökenli olduğunu düşündüğünü ve “En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerdi” sözlerine atıfta bulunarak, “Lavrov için tek çıkış yolu, bütün Yahudilerin önünde alenen özür dilemektir” şeklinde konuştu.
Takip et
Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: “Lavrov için tek çıkış yolu, tüm Yahudilerin önünde alenen özür dilemektir”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile telefonda görüştü. Görüşmenin sonrasında sosyal medya hesabı üstünden açıklama yapan Kuleba, İsrail Bağımsızlık Günü vesilesiyle Lapid ile görüştüğünü söyleyerek, İsrail’e Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Ukrayna’ya desteği için ve insani yardımlarından dolayı teşekkür ettiğini aktardı. Kuleba, Lapid’in kendisine İsrail’in savaş sırasında ve ardından, yaptırımlardan kaçınmayı engellemek ve Ukrayna’nın tekrardan inşasına yardım etmek de dahil olmak üzere Ukrayna’nın yanında duracağına dair bana güvence verdiğini söyledi.

Lapid ve kendisinin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Yahudi aleyhtarı açıklamalarına öfkeli olduklarını ifade eden Kuleba, “Antisemitizmin Rus seçkinleri arasında uzun bir geçmişe sahip olduğunu vurguladım. Lavrov için tek çıkış yolu, bütün Yahudilerin önünde alenen özür dilemektir. Antisemitizm tolere edilemez” şeklinde konuştu.

Lavrov’dan Hitler Yahudi kökenliydi çıkışı

Lavrov, bir kaç gün önce İtalyan televizyonuna verdiği demeçte, Nazi lideri Adolf Hitler’in Yahudi kökenli olduğunu düşündüğünü ve “En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerdi” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ise, Lavrov’u kınayarak, Rusya’nın İsrail Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırarak açıklama talep etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.