adplus-dvertising

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: ‘Avrupa’da bir halk yok ediliyor’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bugün Alman Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Avrupa’da bir halk yok ediliyor, yok edilmeye çalışılıyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: ‘Avrupa’da bir halk yok ediliyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bugün Federal Almanya Parlamentosu’nun sabah gerçekleştirdiği oturuma video konferans taktiğiyle katılarak açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, yardımları için teşekkür ettiği Almanya’nın savaşı durdurmak için yeteri kadar irade göstermediğini belirtti. Almanya’yı Ukrayna’yı izole etmek ve Rusya’ya teslim etmek için bir duvar inşa edilmesine yardım etmekle suçlayan Zelenskiy, “Bizden bir tür duvarla ayrıldılar. Bu, özgürlük ve esaret arasında bir duvar ve her bombayla daha da büyüyor. Bu Şekilde bir şey nasıl mümkün olabilir?” şeklinde konuştu.

“Kuzey Akım projeleri savaşa hazırlıktı”

Almanya’nın savaşı engellemek için yeterince çaba sarfetmediğini ifade eden Zelenskiy, buna Almanya’nın Rusya ile ekonomik ilişkileri kısıtlamamasını örnek gösterdi. ‘Kuzey Akımı’ projelerini eleştiren Zelenskiy, “Size zamanında Kuzey Akımları’nın savaş için bir hazırlık olduğunu söylemeye devam ettik” ifadelerini kullandı. Zelenskiy, Batı’nın Ukrayna’yı NATO’ya kabul etmemesini de savaşın sebepleri arasında gösterdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: ‘Avrupa’da bir halk yok ediliyor’

“Aramızda bir duvar var

Ülkesinde sivillerin ve askerlerin ayrım gözetmeksizin Rus saldırılarının hedefi haline geldiğine dikkat çeken Zelenskiy, “Rusya kentlerimizi bombalıyor ve oradaki her şeyi yok ediyor. Evler, hastaneler, okullar, kiliseler, her şey roketlerle, bombalarla, topçularla vuruluyor. Üç hafta içinde çok sayıda Ukraynalı öldü. İşgalciler savaşın ortasında 108 çocuğu öldürdü. Avrupa’da tüm bir halkı yok etmek için tekrardan girişimlerde bulunuluyor. Avrupa 2022’de bu noktada” şeklinde konuştu.

Şu an yaşadıkları ile 80 sene önceki Nazi Almanyası’nın yaptıkları arasında benzerlik olduğunu ifade eden Zelenskiy, “İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden 80 sene sonra politikacılar her sene ‘bir daha kesinlikle’ sözlerini tekrarlıyor ve şuanda bu sözlerin değersiz olduğunu görüyoruz. Avrupa’da bir halk yok ediliyor, yok edilmeye çalışılıyor. Ülkemizi savunan ve Avrupa’da sıkça dile getirilen o değerleri savunan askerlerimiz ismine, ordumuz ismine burada size sesleniyorum. Sizlerin aktif desteği olmadan kendimiz savunmaya çalışıyoruz. Neden yardım konusunda okyanus ötesindeki bir ülke bize sizden daha yakın? Çünkü henüz görmediğimiz bir duvar var aramızda” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: ‘Avrupa’da bir halk yok ediliyor’

“Savaşı durdurmamıza yardım edin”

Zelenskiy, ortalama 10 dakika süren konuşmasının sonunda Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a çağrıda bulunarak, “Bu duvarı yıkın, bizi destekleyin. Bu savaşı durdurmamıza yardım edin. Eski bir oyuncu ve ABD’nin Devlet Başkanı olan Ronald Reagan, zamanında Berlin’de ‘Bu duvarı yıkın sayın Gorbaçov’ demişti. Ben de size ‘Şansölye Scholz bu duvarı yıkın ve Almanya’ya hak ettiği liderlik rolünü verin. Barışı destekleyin, Ukrayna’yı destekleyin. Bu savaşı durdurun, savaşı durdurmamıza yardım edin’ diyorum“ şeklinde konuştu.

Zelenskiy, parlamentodaki konuşmasını “Yaşasın Ukrayna“ sözleriyle bitirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.