adplus-dvertising

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy: ‘Ülkemizin güneyindeki iki yerleşim kurtarıldı’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy son yaptığı açıklamada Ukrayna halkına müjde vererek ülkenin güneyindeki 2 yerleşim yerinin Ruslardan geri alındığını belirtti.
Takip et
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy: ‘Ülkemizin güneyindeki iki yerleşim kurtarıldı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırıların sonrasında Rus ordusunun kontrolüne geçen bazı topraklar Ukrayna ordusu tarafından geri alınmaya çalışılırken Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 2 yerleşim alanının işgalden kurtarıldığını belirtti. Zelenskiy geri alınan topraklara gerçekleştirilen harekatla alakalı yaptığı açıklamada, “Donetsk Bölgesi’ndeki 103. kara savunma tugayının 63. taburu askerlerine teşekkür etmek istiyorum. Lysychansk-Siversk yönündeki 54. tugay da iyi ilerleyiş sağladı ve belirli alanlarda tekrardan aşama kaydetmeye başladı. 42. motorlu piyade taburundan özellikle bahsetmek istiyorum. Onların kahramanca eylemleri sayesinde ülkemizin güneyindeki iki yerleşim kurtarıldı” şeklinde konuştu. Zelenskiy bu açıklamayı yaptığı sırada ise Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kyrylo Timoşenko da sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Timoşenko, Ukrayna’nın güneyindeki Herson Bölgesi’ne bağlı Vysokopilya yerleşim yerinde Ukrayna askerlerinin kurtarılan şehre bayrak çektiği bir fotoğrafı yayınladı.

Zorunlu askerlik görevi olan Ukraynalı kadınlara ülkeden çıkış yasağı

Öte yandan Rusya’nın saldırılarından itibaren OHAL sebebiyle 18 ile 60 yaş arasında ülkeden çıkış yasağı konulan Ukraynalı erkeklerin yanı sıra askerlik görevi zorunluluğu bulunan Ukraynalı kadınlara da ülkeden çıkış yasağı konuluyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın avukatı Vladimir Smilka, Ukrayna basınına yaptığı açıklamada cinsiyet eşitliğine vurgu yaparak, “1 Ekim’den itibaren belirli mesleklere sahip kadınların askerlik için kayıt yaptırmaları gerekiyor. Listede 14 uzmanlık dalı mevcut. Askerlik zorunluluğu bulunan kadınlara da 18-60 yaş arası erkekler gibi OHAL döneminde ülkeden çıkış yasağı uygulanacak. Bu her şeyden önce cinsiyet eşitliği ile tespit ediliyor. NATO standartlarına yaklaştığımız için yalnızca silahlanmada değil, askeri kayıt açısından da onlara doğru ilerliyoruz. Bu kayıt hem kadınlar hem de erkekler için aynıdır” şeklinde konuştu. Smilka açıklamasında Ukrayna ordusuna kaç kadın askerin katılacağı konusunda rakam vermedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.