adplus-dvertising

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy: ‘Rus kuvvetleri derhal geri çekilmelidir’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusu tarafından Zaporijya Nükleer Santrali çevresine saldırılar gerçekleştirildiğini savunarak dünya güvenliği için Rus ordusunun şartsız olarak çekilmesi gerektiğini belirtti.
Takip et
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy: ‘Rus kuvvetleri derhal geri çekilmelidir’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalar hala devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy son yaptığı açıklamada dikkatleri Zaporijya Nükleer Santrali’ne çekti. Rus ordusu tarafından santral çevresinin devamlı olarak bombalandığını savunan Zelenskiy, “Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali ve çevresindeki kışkırtıcı eylemlerine devam ediyor. Santrali koruma bahanesiyle işgalciler yakındaki kasabaları ve toplu alanları bombalamaya devam ediyor. Rusya fiili santral depolarında mühimmat ve teçhizatlarını saklıyor. Tüm bu olanlar Rusya’nın, Avrupa ülkeleri ve öbür 15 ülkenin güvenlik isteklerini reddettiğini gösteriyor” derken bu istekleri ileten ülkeler arasında ABD, Kanada, Avustralya, Gürcistan, Türkiye, İngiltere ve Güney Kore’nin bulunduğunu belirtti.

“Santralde radyasyon olayı Türkiye ve öbür ülkelere darbe olur”

Sözlerinin devamında Zaporijya Nükleer Santrali’nde olası bir radyasyon kaçağının bölge ülkeleri için tehlike yaratacağını ifade eden Zelenskiy, “Bu terör devleti uluslararası toplumun isteklerini görmezden geliyorsa, bu acilen harekete geçilmesi gereken bir vaziyettir. Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki herhangi bir radyasyon olayı Avrupa Birliği ülkelerine, Türkihe’ye, Gürcistan’a ve uzak bölgelerdeki öbür ülkelere darbe yaratır. Her şey rüzgarın yönüne ve kuvvetine bağlı. Rusya’nın eylemleri bir felakete yol açarsa neticeleri şuanlık sessiz kalanları vurabilir. Şuanda dünya bir nükleer santrali savunmak için güç ve kararlılık göstermezse bu, dünyanın kaybettiği manasına gelecektir” dedi.

“Rusya’ya sert yaptırımlar gerekiyor”

Sözlerinin devamında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Birleşmiş Milletler ve büyük 7 ülkenin dışişleri bakanlarının Rusya’nın eylemlerini durdurması için çağrı yaptığını hatırlatan Zelenskiy, “Fakat Rusya’ya, Rus Atom Enerjisi Kurumu Rosatam’a ve bu terör devletinin bütün nükleer kuruluşlarına karşı yeni sert yaptırımlar için çağrı yapılmalı. Bütün Rus askerleri santral çevresinden ve bölgeden şartsız olarak çekilmeli” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.