adplus-dvertising

Ukrayna: “Belarus’un Ukrayna’ya saldırma ihtimali yüksek”

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, “Belarus’un Ukrayna’ya saldırma olasılığı yüksek” açıklamasını yaptı.
Takip et
Ukrayna: “Belarus’un Ukrayna’ya saldırma ihtimali yüksek”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 27 gündür devam ediyor. Uydu fotoğrafları Belarus-Ukrayna sınırında hareketlilik belirlerken, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı Belarus’un sınıra askeri yığınak yaptığını öne sürdü. Ukrayna İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Belarus ordusunun Ukrayna sınırına doğru yol almaya başladığı ifade edildi. İçişleri Bakanı Danışmanı Vadim Denisenko ise yaptığı açıklamada, “Belarus, diplomatlarını Ukrayna’dan çekti ve bu bizim için bir sinyal. Belarus ordusu Ukrayna sınırına yöneliyor ve geçmeye çalışacak. Fakat ben gene de Lukaşenko’nun orduyu birebir çatışmalara sokacağını düşünmüyorum çünkü ordusu küçük. Belarus’un bütün askeri personeli 40 bin civarında” ifadeleri kullanıldı.

“Belarus’un Ukrayna’ya saldırma olasılığı yüksek”

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Belarus tarafından bir saldırı beklendiği aktarılarak, “Belarus tarafından muhtemel bir saldırının olasılığı artıyor” dendi.

“Putin’in desteğe ihtiyacı var”

Bir NATO askeri yetkilisi ABD basınına verdiği demeçte, Belarus’un Ukrayna’daki çatışmalara girme olasılığının giderek arttığını iddia ederek, “Putin’in desteğe ihtiyacı var. Her şey yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.
Üst düzey bir NATO istihbarat yetkilisi ise öte yandan, Belarus hükümetinin “Belarus’un Ukrayna’ya karşı bir saldırısını haklı çıkarmak için ortamı hazırladığını” değerlendirdiğini söyledi. Belaruslu bir muhalefet kaynağı ise, Belarus muharebe birimlerinin önümüzdeki birkaç gün içinde Ukrayna’ya gitmeye hazır olduğunu ve binlerce kuvvetin konuşlanmaya hazır olduğunu söyledi.

“Roketlerin Belarus’tan Ukrayna’ya uçmasını istemiyorum”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile yaptığı görüşme ardından açıklama yaparak, “Belarus’tan roketlerin, uçakların ve helikopterlerin Ukrayna’ya doğru uçmasını istemiyorum. Belarus ordusunun Ukrayna’ya gelmesini istemiyorum. Lukaşenko bu konuda söz verdi” şeklinde konuştu.

“Ukrayna’da işimiz yok”

Öte yandan Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko 15 Mart’ta yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı operasyona müdahil olmayacağını ifade etmiş, “Askerlere de söylüyorum buna gerek yok. Düşünün bir kere, orda Rusya’ya ne faydamız olabilir? Yeterince askerleri var, silahlarımızı zaten Rusya’dan alıyoruz, onlarda daha iyi silahlar var. Bundan dolayı bizim orda işimiz yok. Bizi de zaten kimse oraya çağırmıyor” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.