adplus-dvertising

Ukrayna Başbakanı Şmihal: ‘Mariupol düşmedi’

Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal, Rus ordusu kuşatması altındaki Ukrayna’nın Mariupol şehrinin düşmediğini ifade ederek, “Şehir (Mariupol) hala düşmedi. Hala askerlerimiz var, bu yüzden sonuna kadar savaşacaklar ve hala Mariupol’dalar” şeklinde konuştu.
Takip et
Ukrayna Başbakanı Şmihal: ‘Mariupol düşmedi’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna’nın Mariupol şehrinde çatışmalar devam ederken, Rusya, kentteki Ukraynalı askerlere “teslim ol ya da öl” diye yerel saatle 13.00’a kadar ültimatom vermişti. Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal ABD basınına verdiği röportajda, Mariupol’daki Ukrayna kuvvetlerinin savaşmaya devam ettiğini ve teslim olmadığını ifade ederek, “Şehir (Mariupol) hala düşmedi. Hala askerlerimiz var, bu yüzden sonuna kadar savaşacaklar ve hala Mariupol’dalar” şeklinde konuştu. Ukrayna’da tek bir büyük kentin düşmediğini ifade eden Şmihal, “Yalnızca Herson Rus askeri kuvvetlerinin kontrolü altında, fakat geri kalan bütün kentler Ukrayna kontrolü altında” şeklinde konuştu.

Ukrayna’daki 900’den fazla yerleşim yeri işgalden kurtarıldı

Bazı kentlerin “kuşatılmış fakat hala Ukrayna kontrolü altında” olduğunu aktaran Şmihal, Rusya’nın saldırılarının başlamasından bu yana Rusya’nın kontrolü ele geçirdiği 900’den fazla Ukrayna kenti, kasabası ve köyünün işgalden kurtarıldığını açıkladı. Şmihal, “Hala savaşıyoruz ve şu anda Donbass bölgesinde savaşıyoruz ama teslim olmaya niyetimiz yok” şeklinde konuştu.

“Savaşı kazanana kadar savaşacağız”

Saldırıların son bulması için diplomatik bir yolun mümkün olması halinde Ukrayna’nın bu yolu tercih edeceğini aktaran Şmihal, fakat Rusya’nın müzakerelere yanaşmaması halinde teslim olmayacaklarını, topraklarını terk etmeyeceklerini ve savaşı kazanana kadar savaşacaklarını ifade etti.

Rus ordusunun, Mariupol’e denizden çıkarma yapmaya hazırlandığı tahmin ediliyor

Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Hanna Malyar yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Mariupol’u hava saldırılarıyla vurmaya devam ettiğini ve muhtemelen kentteki kuvvetlerini kuvvetlendirmek için bir denizden çıkarma yapma hazırlığı içinde olduklarını aktardı.

Mariupol, Rusya için kilit öneme sahip

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından erken saatlerde yapılan açıklamada, kuşatma altındaki Mariupol’de Ukrayna birliklerine silahlarını bırakmaları halinde “yaşamlarını sürdürmelerinin garanti altına alınacağı” aktarılmıştı. Rus ordusundan Albay General Mikhail Mizintsev ise, Mariupol’deki Azovstal çelik fabrikasında çembere alınan Ukraynalılara yerel saatle 13.00’e kadar teslim olmaları için süre verildiğini ifade etmişti.

Mariupol, Rusya için 2014 senesinde ilhak ettiği Kırım’a bir kara koridoru yaratmasına izin verdiği için kilit öneme sahipken, 11 kilometrekareden fazla bir alanı kaplayan dev Azovstal çelik fabrikası, Mariupol’un hala Ukrayna kontrolünde olan son büyük bölümü olarak biliniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.