adplus-dvertising

Ukrayna 13 binden fazla savaş suçunu soruşturuyor

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, Rus ordusunun Ukrayna’da işlediği ileri sürülen 13 binden fazla savaş suçunun soruşturulduğunu açıkladı.
Takip et
Ukrayna 13 binden fazla savaş suçunu soruşturuyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Rus ordusunun işlediği ileri sürülen savaş suçlarına yönelik soruşturmalar sürüyor. Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, ABD basınına verdiği demeçte, Rus ordusunun Ukrayna’da işlediği ileri sürülen 13 binden fazla savaş suçunun soruşturulduğunu aktararak, “Bugün itibarıyla yalnızca savaş suçlarıyla alakalı 13 binden fazla davamız (soruşturma aşamasında) var” şeklinde konuştu.

Ukrayna 13 binden fazla savaş suçunu soruşturuyor

Ukrayna’da savaş suçundan yargılanan ilk Rus askere ömür boyu hapis

Ukrayna’nın Sumi şehrinde 28 Şubat’ta Ukraynalı silahsız bir sivili öldürmekten yargılanan ilk Rus asker olan 21 yaşındaki Vadim Shishimarin, 62 yaşındaki Aleksandr Shelipov’u öldürmekten suçlu bulunarak ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Mahkemede suçunu kabul eden Shishimarin, “Bu yaşananları, kabul edilemez ve cezalandırılması gereken bir vaziyet olarak görüyorum. Suçumu inkar etmiyorum. İlk emri Makeev adlı teğmen verdi. İlk anda onun emrini yerine getirmeyi reddettim. Yüksek sesle ve tehditkar ifadelerle bana emrini tekrarladı. Stresli bir vaziyet vardı. Ukraynalı Aleksandr Shelipov devamlı bağırıyordu. Teğmenin emrini yerine getirdim. Bu olaydan sonra hayatta kalmak istedim. Savaşmak istemediğim için teslim olmaya karar verdim” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.