adplus-dvertising

Uğur Şahin’den koronavirüs aşısı için uyarı! “stoklamayın”

BioNTech firmasının kurucusu olan Türk bilim insanı Uğur Şahin'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Şahin, aşıların stoklanmaması gerektiğini söyleyerek hemen kullanılmasını önerdi. Şahin bugüne kadar yapılan aşıların etkisinin de Mayıs ayında görüleceğini belirtti.
Takip et
Uğur Şahin’den koronavirüs aşısı için uyarı! “stoklamayın”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüse karşı eşi Özlem Türeci ile beraber geliştirdikleri aşıyla dünyaya umut veren Uğur Şahin, Alman televizyonu RTL’ye salgının gidişatı ve aşılamayla alakalı açıklamalarda bulundu.

‘STOK YAPMAYIN’ ÇAĞRISI

Avrupa genelinde artan vaka sayılarının endişelendirici olduğunu vurgulayan Uğur Şahin, bu doğrultuda eldeki aşıların stok yapmak yerine bir an önce kullanılması gerektiğini belirtti. Şahin, “Tedarikte meydana gelecek bir gecikme yüzünden aşılamanın sekteye uğrama riski çok düşük. Bu yüzden her hafta yeni aşıların geleceği güvencesiyle, elinizdeki bütün aşıları yapmalısınız” ifadelerini kullandı.

AŞILAMANIN ETKİSİ MAYIS SONUNDA GÖRÜLMEYE BAŞLANACAK

“Ne yazık ki Almanya ve Avrupa’da enfeksiyon sayıları o kadar artmış vaziyette ki, artık yeni kısıtlamaların yürürlüğe girmesini bekleyemeyecek noktadayız” diyen Uğur Şahin, “Önümüzdeki üç dört ay için en büyük zorluk vaka sayılarını düşük tutmak olacak. Yükselen sıcaklıklar enfeksiyon sayısını azaltabilir, fakat bu şekilde olmazsa yazın daha sert bir kapanma yaşayabiliriz” uyarısında bulundu. Aşıların planlandığı biçimde sevk edilmesi ve aşılamanın hızlanması vaziyetinde yaz ayları sonunda “normalleşmeye dönmenin” mümkün olduğunu ve gelecek kış aylarında yeni bir kapanmanın engellenebileceğini belirten Şahin, “Mayıs ayı sonu itibariyle aşılamanın etkilerinin görülmeye başlamasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

AVRUPA KORONA İLE MÜCADELE EDİYOR

Bu arada, aşılamada önde giden İngiltere’de önlemler kısmen gevşerken, Fransa’da tedbirler daha da sıkılaştırıldı. Başkent Paris dahil bazı bölgelerde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları cumartesiden itibaren bütün ülke için geçerli olacak. Öte Yandan okullar da üç hafta süreyle tatil edildi. Kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Şuanda harekete geçmezsek kontrolü kaybedeceğiz” şeklinde konuştu. Öte yandan aşılamayı hızlandırmaya çalışan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Macron, Rusya Lideri Vladimir Putin ile aşıda işbirliği imkanlarını görüştü.

65 ÜLKEYE AŞI GÖNDERİYORLAR

BioNTech, ABD’li ilaç şirketi Pfizer ortaklığıyla dünyada 65 ülkeye koronavirüs aşısı gönderiyor. 2008 senesinde kurulan firma, Almanya’nın köklü ilaç şirketlerini da geride bıraktı. 2021’deki tahmini 9.8 milyar Euro cirosuyla BioNTech’in, Bayer ve Boehringer’den sonra Almanya’nın üçüncü büyük ilaç firması olabileceği söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.