adplus-dvertising

UEFA Stadyum ve Güvenlik Konferansı İstanbul’da yapılıyor

21. UEFA Stadyum ve Güvenlik Konferansı, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) ev sahipliğinde İstanbul’da yapılıyor.
Takip et
UEFA Stadyum ve Güvenlik Konferansı İstanbul’da yapılıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TFF’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen 21. UEFA Stadyum ve Güvenlik Konferansı, başladı. Konferansta Türkiye Futbol Federasyonu’nu; Başkan Vekili Nüket Küçükel Ezberci, Yönetim Kurulu Mensupları Talat Papatya, Hamit Altıntop, Murat Şahin ve Genel Sekreter Kadir Kardaş temsil etti.

Pandemi sebebiyle iki senedir online seminerler biçiminde organize edilen fakat bu sene tekrar yüz yüze düzenlenen konferansta, UEFA Yönetim Kurulu Mensubu Servet Yardımcı, UEFA Stadyum ve Güvenlik Komitesi Başkanı Michael van Praag, Emniyet Müdürlüğü temsilcileri, UEFA yetkilileri ile Avrupa kupalarında mücadele edecek kulüplerin güvenlik sorumluları da yer aldı.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, konferansın açılışı için gönderdiği video mesajında Avrupa Konseyi ile UEFA arasında dört seneden beri stadyum ve güvenlik konularında stratejik iş birliği yapıldığına dikkat çekerek, futbol karşılaşmalarında stadyum, emniyet ve güvenlik konularının ele alınmasında koordinasyon ve iş birliğinin önemine vurgu yaptı.

UEFA Stadyum ve Güvenlik Konferansı İstanbul’da yapılıyor

Daha sonra kürsüye gelen TFF Başkan vekili Nüket Küçükel Ezberci, yaptığı konuşmasında, futbol karşılaşmalarını bir aile etkinliği olarak gördüklerini ve bu sebeple kadın ve çocukların statlara daha çok çekilmesi için atılacak adımların önemine dikkat çekti. TFF Başkan Vekili Ezberci öte yandan UEFA maçlarındaki organizasyon kuvvetini takdir ettiğini söyledi.

Ezberci’nin sonrasında sözü alan UEFA Stadyum ve Güvenlik Komitesi Başkanı Michael van Praag, konuşmasında Türkiye Futbol Federasyonu’nun yoğun bir çalışma temposunda olduğunu söyleyerek, 2022-23 Avrupa kupaları grup kuralarının geçtiğimiz hafta İstanbul’da çekildiğini, sezonun da 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi final maçıyla burada kapatılacağını belirtti. Praag konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“UEFA Yönetim Kurulu Mensubu Servet Yardımcı’ya Stadyum ve Güvenlik Konferansı’nın İstanbul’da yapılması konusundaki gayretleri için teşekkür ediyorum. 30 senedir futbolun içindeyim ve seneler içerisinde öne çıkan iki konunun değişen koşullara adaptasyon ve gelişim olduğunu gördüm. Takım oyunu ve birlik olmak da işimizin en mühim iki unsurudur. Bu seneki etkinliğimizin temasını da ‘Sharing the Stage’ (Sahneyi Paylaşmak) olarak tespit ettik.”

UEFA Stadyum ve Güvenlik Konferansı İstanbul’da yapılıyor

Van Praag, son Şampiyonlar Ligi maçında meydana gelen izleyici olaylarına ilişkin raporların hazırlanma sürecinin devam ettiği konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Konferansın sabah oturumlarında statlarda meydana gelen sosyal aktivizm, ayrımcılık ve ırkçılık, pandeminin etkileri ve taraftarların stadyuma dönüşü, stadyuma dönen taraftarların eskisine göre farklı davranış kalıpları sergilemesi, pandemi ile artan mobile bilet ve mobil ödeme taktikleri kullanımı gibi konular ele alındı.

Geçen sene Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gerçekleştirilen UEFA Avrupa Konferans Ligi finalini konu alan ve çeşitli uzmanların katıldığı panelde, daha önce UEFA finallerine ev sahipliği yapmamış ülkelerde organize edilen karşılaşmalardaki hassas noktalar tartışıldı; öte yandan özel güvenlik çalışanlarının eğitimi ve deplasman izleyicileri için yapılan uygulamalara dikkat çekildi.

Etkinliğin öğle ve akşam oturumlarında izleyici yoğunluğu hesaplaması ve acil tahliye planları, taraftar davranışlarının değerlendirilmesi, bilgi sistemlerinin yönetimi, UEFA güvenlik sorumlularının rolü ve bilgi paylaşımı gibi konulara değinildi.

UEFA Stadyum ve Güvenlik Konferansı İstanbul’da yapılıyor

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.