adplus-dvertising

Uçuşları durdurulan Boeing 737 MAX için Türkiye’den izin çıktı!

SHGM, uçuş emniyeti gerekçesiyle bütün dünyada uçuşları durdurulan Boeing 737 MAX tipi uçaklar için yeniden uçuşlara başlayabileceği yönünde karar aldı.
Takip et
Uçuşları durdurulan Boeing 737 MAX için Türkiye’den izin çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), bütün dünyada uçuş emniyeti gerekçesiyle durdurulan Boeing 737 MAX tipi uçakların Türkiye’de tekrardan uçuşlara başlamasına yönelik 15 maddelik “Uçuşa Elverişlilik Direktifi” (UED) yayımladı.

Uçuşa Elverişlilik Direktiflerini yerine getiren firmalar Boeing 737 MAX’leri uçurabilecek

Buna göre, söz konusu uçakların tekrardan Türkiye’de havalanabilmesini sağlayacak koşulları kapsayan UED’nin uygulanması şartıyla 737-MAX tipindeki uçakların tekrardan uçabileceği duyuruldu.

Uçuşları durdurulan Boeing 737 MAX için Türkiye’den izin çıktı!

Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelen kazalar sonrası 2019 senesi mart ayında bütün dünyada uçuş yasağı getirilen Boeing 737-MAX tipi uçakların Türkiye’de seferlere başlaması için hazırlıklar sürüyor. SHGM bu tipteki uçakların tekrardan hizmete alınması öncesinde uygulanması gereken süreçleri içeren “Uçuşa Elverişlilik Direktifi”ni internet sitesinden yayımladı. Buna göre 737-MAX’ler, tasarım değişiklikleri, operasyonel ve bakım el kitabı değişiklikleri ile pilotların eğitimlerini içeren 15 maddelik işlemlerin gerçekleştirilmesiyle tekrar uçabilecek. SHGM’den konuyla alakalı olarak yapılan açıklamada 29 Ekim 2018’de Endonezya’da ve 10 Mart 2019’da Etiyopya’da meydana gelen iki ölümlü uçak kazası sonrası Boeing B737-8 ve B737-9 MAX uçaklara ait uçuşların bütün dünyada olduğu gibi 12 Mart 2019 tarihinde Türkiye’de de durdurulduğu hatırlatıldı.

Uçuşları durdurulan Boeing 737 MAX için Türkiye’den izin çıktı!

DİREKTİFLERİ UYGULAYAN UÇABİLECEK

Açıklamada bu uçakların tekrardan hizmete alınması maksadıyla üretici şirket Boeing ve ABD Havacılık İdaresi’nin Türkiye’nin de aralarında bulunduğu alakalı hava araçlarının hizmette olduğu ülke havacılık otoriteleri ile lüzumlu önlem ve uygulanması gereken işlemlere yönelik çalışmalar yapıldığı söylendi. Açıklamada, “Bu kapsamda, yürütülen çalışmalar sonucunda Genel Müdürlüğümüz tarafından Uçuşa Elverişlilik Direktifi hazırlanmıştır. Bu bağlamda, anılan Uçuşa Elverişlilik Direktifi (UED)’nin uygulanması şartıyla ülkemiz alakalı operatörlerinde bulunan Boeing B737-8 ve B737-9 MAX tipindeki uçakların tekrardan hizmete alınması Genel Müdürlüğümüzce uygun olarak değerlendirilmiştir” dendi

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.