adplus-dvertising

Üçüncü kez selin vurduğu ilçe diken üstünde, korkudan evlerine giremiyorlar

11 Ağustos 2021 senesinde Kastamonu’da meydana gelen sel felaketinin sonrasında üçüncü defa selin vurduğu Çatalzeytin ilçesinde vatandaşlar korkudan evlerine giremiyor. Dün gece meydana gelen sel felaketi nedeniyle çay üstündeki 9 köprü yıkıldı, 26 köye ulaşım kesildi, yollar da göçtü.
Takip et
Üçüncü kez selin vurduğu ilçe diken üstünde, korkudan evlerine giremiyorlar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesinde kar sularının erimesi ve hemen sonrasında sağanak yağmur nedeniyle Akçay çayı üstünde su seviyesi yükseldi. Akçay çayı üstünde 9 köprü sel sularının yükselmesiyle yıkıldı. Köprülerin yıkılmasıyla beraber 26 köye ulaşım sağlanamıyor.

Öte Yandan sağanak yağmur sebebiyle Kastamonu ile Sinop illerini birbirine bağlayan Akçay Çayı’nın seviyesi yükseldi. Sel sularının yükselmesiyle Akçay çayı üstündeki köprü ulaşıma kapatıldı. Öte yandan su seviyesinin yükselmesiyle Çatak köyü yolu da su altında kaldı. Su seviyesinin halen bölgede yüksek olmasından ötürü çalışma başlatılamadı.

Sel sularının zamanla aşındırdığı toprak nedeniyle Akçay çayı kenarında bulunan evler boşaltıldı, bir ahırda bulunan kaz, tavuk gibi hayvanlarda sel sularına kapıldı. Öte Yandan ahırda bulunan 12 büyükbaş hayvan, sahipleri tarafından sele kapılmaktan güçlükle kurtarılabildi.

Üçüncü kez selin vurduğu ilçe diken üstünde, korkudan evlerine giremiyorlar

“Gece gündüz nöbet tutuyorum, hayvanlarım sele kapılacak diyerek korkuyorum”

Sel afetinden dolayı gece gündüz nöbet tuttuğunu ve ahırda bulunan hayvanlarının sele kapılmasından korktuğunu belirten Ayşe Demirkıran. “Bana bir yer bulsunlar bende buradan çıkıp gideyim. Bana bir yer göstersinler bende hayvanlarımı kurtarayım. Hayvanlarım sele kapılacak diyerek korkuyorum. Gece gündüz hayvanlarımı düşünüyorum, kafayı yiyeceğim sonunda. Sel, çayın kenarlarını oya oya ahıra kadar yaklaştı. Neredeyse aramızda 10 metre mesafe kaldı. 12 adet büyükbaş hayvanımız var. Son selde kazlarım, tavuklarım, ahırın önünde bulunan pat pat aracım tamamı sele kapıldı. Hayvanlarımda sele kapılacak diyerek çok korkuyorum, son meydana gelen selde hayvanlarımı zor kurtardım. Bu yüzden gece gündüz burada nöbet tutuyorum. Gece gündüz burasını bekliyorum, kafayı yiyeceğim valla hayvanlarımı sel alacak diyerek. Samanlarım sele kapıldı, tekrardan saman aldım” şeklinde konuştu.

“9 köprümüz yıkıldı, 26 köye ulaşım sağlanamıyor”

3-4 gündür bölgede sağanak yağmurun etkili olduğunu ve sel afetinin meydana geldiğini ifade eden Hikmet Aydın ise, “Özellikle gece saatlerinde meydana gelen yağmurdan dolayı tekrar büyük bir sel afeti yaşadık. Şu anda bulunduğumuz yol, 26 köyü birbirine bağlayan köylerimizin yoludur. Dün ilçemizde haftalık pazarımız kuruldu. Köylülerimizin ihtiyaçlarını karşıladığı bir gündü. Ama hiç kimse meydana gelen selden dolayı köylerinden ilçe merkezine pazara inemedi. Yollarımız kapalı, şu anda su seviyesinin yüksek olmasından ötürü makineler çalışamıyor. Kızılcakaya köprüsü, Duran köprüsü gibi 9 köprümüz yıkıldı, 22 köyün bağlantısını sağlayan Paşalı köyü sınırları içerisindeki grup yolunda büyük bir heyelan oldu. 11 Ağustos’ta yaşadığımız sel felaketinden sonra dün gece en büyük sel afetini yaşadık” dedi.

Üçüncü kez selin vurduğu ilçe diken üstünde, korkudan evlerine giremiyorlar

“Köylerimize ulaşım yok, fakat helikopter ile gidilebiliyor”

Sel suları nedeniyle köprülerin yıkıldığını ve yolların da sular altında kaldığını söyleyen Aydın, “Şu anda sel sularının tamamen kapattığı ve geçişe izin verilmeyen Karacakaya köyünde ve öbür köylerimizde diyaliz, KOAH gibi hastalar var. Bu köylerimiz elektrik sıkıntıları yaşıyor. Bu köylerimize ulaşım şu anda hiçbir yerden yok. Tek ulaşım hava koşulları elverirse helikopter ile hava koşulları uygun olmazsa bu insanlar ölüme mahkum gibi bir şey. Şu anda yiyecekleri, içecekleri var mıdır bilemiyoruz. Yolları yok, ulaşımları yok. Biran önce buralara çözüm üretilmesini istiyoruz. 11 Ağustos’tan sonra bu bizim yaşamış olduğumuz dördüncü afet oldu. Ama 11 Ağustos’tan sonraki en büyük afet oluyor. Cenabı Allah bizleri afetlerle sınıyor. Bizler şu anda sel ile imtihan oluyoruz. Dün meydana gelen sel afetinde polis ve jandarma ekipleri, köprüleri boşalttı, araç geçişlerine izin verilmedi. Dere yakınında olan evler boşaltıldı. Gene sel sularının yükselmesiyle Çayağzı Mahallesinde birkaç evi su bastı. Ahırları su bastı. Köprüler yıkıldığı için karşıdaki köylere geçişler yok. Buralarda yaşayan akrabalarımız var. Bunlarla iletişim şu anda kuramıyoruz” diyerek konuştu.

Üçüncü kez selin vurduğu ilçe diken üstünde, korkudan evlerine giremiyorlar

“Yollarımız sel sularının altında kayboldu”

Paşalı Köyü Muhtarı Ahmet Özcan da, “Esas sel 11 Ağustos’ta meydana geldi. Selde Bozkurt, İnebolu, Çatalzeytin, Abana, Ayancık gibi ilçelerimiz büyük oranda etkilendi. O selde en fazla hasar ilçemiz gördü. Burası Akçay üstünde 5 çayın birleştiği yer oluyor. Burada arazinin yapısı yaygan olmasaydı zaten buraları alıp götürürdü. Burada yerleşim diyerek bir şey kalmazdı. Ama burada geniş bir arazi var. Geniş bir arazi olduğu için sular yayılıyor. Bu yüzden ufak köprüler burada kıyafetsiz kalıyor. En son yaşadığımız sel afetinde de 9 adet köprümüz yıkıldı. Akçay ve Karacakaya çevresinde 9 adet köprü yıkıldı. Bu köprüler 26 adet köyümüzü birbirine bağlıyor. Çatalzeytin’e bağlı 21 köy, Sinop’a da bağlı 5 köyü birbirine bağlıyor. Şu anda burada kepçenin çalıştığı yerde de köy yolu vardı. Ama sular altında. Burası Çatalzeytin’i köprünün karşısındaki köylere hatta Türkeli’nin köylerine bağlayan bir yoldur. Şu anda bu yol sel suları altında. Bu yolun karşısında Türkmen pazarı diyerek bir yer kuruluyor. Burası tarihi bir yerdir. Orası da görüldüğü üzere çaydaki sel sularının yükselmesiyle olduğu gibi taş ve moloz yığının altında kaldı” dedi.

Üçüncü kez selin vurduğu ilçe diken üstünde, korkudan evlerine giremiyorlar

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.