adplus-dvertising

Uçan kule ‘Chinook’ göreve başladı

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hem araç gereç hem de insan kuvveti ile verdiği desteğe ilk kez hava kuvveti olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrindeki CH-47 tipi çift motorlu tek seferde 10 ton su atabilen Chinook helikopteri görev yapmaya başladı.
Takip et
Uçan kule ‘Chinook’ göreve başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin en büyük yangın söndürme helikopteri tek bir atımda 10 ton su atma kapasitesiyle Muğla Marmaris’teki yangına müdahale ediyor. Bütün kurumlarımızla beraber, Bütün gayretimizle, müdahalemiz ve mücadelemiz devam ediyor” diye uçan kule CH-47 Chinook’un Marmaris yangınında görev aldığını açıklamıştı.

Uçan kule ‘Chinook’ göreve başladı

Çift motorlu, ağır tonajlı yangın söndürme olarak bilenen, dar alanlarda manevra yeteneği ve yüksek hızıyla öbür helikopterlerden ayrılan Chinook’un, gövdesine monte edilen 10 ton su kapasiteli su sepetleriyle en zorlu arazi koşullarında da kullanılırken, aynı anda 60 personel taşıyabiliyor.

Uçan kule ‘Chinook’ göreve başladı

Milas-Bodrum Havaalanından Marmaris’teki orman yangını için havalanan uçan kule Chinook’un orman yangınlarında normal bir helikopterin üç dört katı su taşıma kapasitesi bulunduğu için yangının havadan müdahalesinde etkili bir görev üstleniyor.

Orman yangınlarında kullanılmak üzere Muğla’ya gelen ve Milas-Bodrum Havaalanından kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrindeki Chinook helikopteri, bugün denizden suyu aldıktan sonra yanan saha üstüne suyu boşalttı. Üstür manevra kuvveti ile dikkat çeken Chinook helikopteri Marmaris yangınını kontrol altına alınmasına kadar Muğla’da görev alacağı öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın orman yangınlarına karşı verdiği destek çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri emrinde bulunan ve Marmaris’teki yangın söndürme çalışmalarına 1 tane S-70, 1 tane AS-532 ve 1 tane CH-47 tipi helikopterler ile havadan müdahale ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.