Uçan Adam Bir Kez Daha Manş Denizi’ni Aşmayı Deneyecek

Geçtiğimiz Perşembe günü Fransa’dan İngiltere’ye uçmaya çalışan fakat başarısız olan Franky Zapata, Pazar günü ikinci denemeyi yapmaya hazırlanıyor.
Uçan Adam Bir Kez Daha Manş Denizi’ni Aşmayı Deneyecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Örümcek Adam çizgi romanlarındaki “Yeşil Goblin”e benzetilen ve tüm dünyada bu adla anılmaya başlanan Franky Zapata, geçen hafta uçan kaykayıyla Fransa’dan İngiltere’ye gitmeyi denemiş fakat başarısız olmuştu. Zapata, kendi ürettiği aracıyla bir kez daha İngiltere’ye uçmaya hazırlanıyor. Zapata, uçuşu Pazar günü yapacağını duyurdu.

Kendi geliştirdiği ve adını “Flyboard Air” koyduğu kaykayla tekrar deneme yapacak olan mucit, geçen sefer saatte 190 kilometre hıza ulaşabilen aracıyla sadece 140 kilometreye çıktığını ve başarısız olduğunu söylemişti. Bu sefer icadını yüzde 100 performansla kullanacağını belirten Zapata, “Manş Denizi’ni geçebilmem için saatte 190 kilometre hıza çıkacağım” dedi.

DALGIÇLAR HAYATINI KURTARMIŞTI

Geçen denemesinde yakıt ikmali için bir teknenin üzerinde platform kurulmuş, Zapata platforma inmeye çalışırken denize düşmüştü. Bu sefer yakıt ikmali için daha ciddi önlemler alacağını belirten mucit, “20 dakikalık periyotlarla yakıt ikmali yapacağım. İcadımı olabileceği en hızlı seviyede kullanacağım” ifadelerini kullandı. Zapata denize düştüğünde hazır bekleyen dalgıçlar hayatını kurtarmıştı. Zapata’nın icadına tüm dünyadan destek gelmeye devam ediyor. Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, ordunun kaykayı, saldırı platformu olarak deneyeceğini açıklamıştı. Zapata adlı şirketin CEO’su olan Franky Zapata, evinin garajında geliştirdiği kaykayla, Aralık ayında ordudan 1,3 milyon Euro’luk sipariş almıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.