Uçakta Telefonları Kapatmayana Ve Sigara İçene De Ceza Zammı Yolda

Uçuş güvenliğini tehlikeye sokan kural dışı yolculara kesilen para cezası da artış gösterecek. Tahminler yüzde 22.58 yönünde.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) idari para cezalarını tekrardan değerleme oranlarına göre düzenleniyor.

SHGM bu sene bir önceki seneye göre cezalarda yüzde 23,73 artış uygulamıştı.

Tekrardan değerleme oranının kanunda öngörülen rakam olan yüzde 22,58 olarak kesinleşmesi ile birlikte uçuşlarda kurallara uymayan yolculara kesilen idari para cezaları da bu oranda artacak.

Daha önce yapılan bir incelemeye göre 3 sene içinde 13 yolcu gecikmeden, 49 yolcu aşırı alkolden, 17 yolcu koltuğunu beğenmediği için 382 yolcu ise uçak tuvaletinde sigara içtiği için olaya sebebiyet vererek, yolcular ile ilgili kuraldışı raporu tutuldu.

Tekrardan değerleme oranın gelecek sene yüzde 22,58 olarak kesinleşmesiyle birlikte cezalar gelecek sene şu şekilde artacak:

-Uçuş güvenliğini riske edecek biçimde hava araçlarına lazer tutan, uçak haberleşmesine müdahale eden yahut benzer ihlallerde bulunanlara verilen 14 bin 163 TL’lik idari para cezası 17 bin 161 TL’ye yükselecek.

-Uçak içerisinde duman çıkartan cihaz ve mamulleri kullananlara verilen 2 bin 124 TL’lik idari para cezası 2 bin 603 TL’ye yükselecek.

Uyarılara karşın taşınabilir elektronik cihazları çalıştırmaya devam eden, uyarılmasına karşın yerine oturmayan, emniyet kemerini bağlamayan, baş üzeri dolabını kapatmayan, başka yolcularla ve kabin ekibiyle münakaşaya devam eden, kabin ekibinin görev yapmasını güç kullanarak engel olan, kabin ekibinin görev yapmasını güç kullanarak engel olan, kabin ekibine ve yolculara hakaret eden, sözle tacizde bulunmaya devam eden, kabin ekibinin verdiği talimatları yerine getirmeyenlere verilen 2 bin 124 TL’lik idari para cezası 2 bin 603 TL’ye yükselecek

-İzinsiz lazer ve/veya hava fişek gösterisi gerçekleştirenlere verilen 2 bin 124 TL olan idari para cezası 2 bin 603 TL’ye yükselecek.

-Güvenlik kontrol noktalarında uyarılmasına karşın taranmaya, elle aranmaya mukavemet gösterilmesi, güvenlik personelinin işini yapmasına engel olunmasında verilen 2 bin 832 TL’lik idari para cezası 3 bin 471 TL’ye yükselecek.

PEKİ BU CEZALAR NASIL KESİLİYOR?

SHGM tarafından verilen idari para cezalarına göre kural tanımaz yolcu yönetmelikte tespit edilen ihlallerden birini uyarıya karşın sürdürmeye devam etmesi halinde ihlale ait tutanak, uçağın kaptanı ile uçağın iki kabin memuru olmak üzere üç kişinin tutacağı bir tutanak ile belirleniyor. Tutanakta alakalı kişinin isimi soyadı, Türk vatandaşı ise kimlik numarası, tespit edilebiliyor ise adres bilgileri yer alıyor. Yabancı uyruklu yolcuların ise isimi, soyadı ve pasaport numarası ile tespit edilebiliyor ise adres bilgileri yer alıyor. İdari para cezalarına karşı, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde idari yaptırım kararlarına itiraz edilebiliyor.Bunun için sulh ceza mahkemesine başvurulabiliyor. Bu süre içerisinde müracaatın yapılmamış olması halinde idari para cezaları kesinleşiyor. İdari para cezası, idari yaptırım kararının tebliğinden itibaren bir ay içinde SHGM’ye ödenmesi gerekiyor. Kesinleşen idari para cezalarının ödeme süresi içinde ödenmemesi halinde para cezaları alakalı vergi dairesince takip ve tahsil ediliyor. İdari para cezası hakkında yasa yoluna başvurmadan önce ödeyen kişiden cezanın dörte üçü tahsil ediliyor. Peşin ödemede, kişinin karara karşı yasa yoluna başvurma hakkını etkilemiyor.

CEZAYI TAKSİTLENDİREBİLİRSİNİZ

İdari para cezası alanın ekonomik vaziyetinin müsait olmaması halinde idari para cezasının ilk taksitinin peşin ödenmesi şartıyla, bir ay içersinde vergi dairesine başvuru edilmesi halinde, bir sene içinde ve dört eşit taksit halinde ödenebileceğine alakalı vergi dairesince karar veriliyor. Taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmemesi halinde idari para cezasının kalan kısmının hepsi tahsil ediliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı