adplus-dvertising

Uçak 12 saat rötar yaptı, yolcular mağdur oldu

Samsun-Çarşamba Havaalanı’nda uçakları 12 saati aşkın bir müddet rötar yapan THY AnadoluJet uçağının yolcuları mağdur oldu.
Takip et
Uçak 12 saat rötar yaptı, yolcular mağdur oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Edinilen bilgiye göre, 3 Eylül tarihinde saat 22.40’ta Samsun’dan havalanacak THY AnadoluJet uçağı, arıza sebebiyle kalkış yapamadı. Yetkililer vaziyeti yolculara bildirirken, uçuş iptali yapılmadı. Kendilerine yardımcı olunmadığını ifade eden yolcular ise, yetkililere tepki gösterdi. Görene isimli uçağa İstanbul’dan tarifeli uçakla yeni parçanın gelmesiyle sabah saat 11.00’de gibi kalkış yapabilen uçağın yolcuları, 12 saati aşkın havaalanında bekledikten sonra fakat Ankara’ya doğru yola çıkabildi.

“Birçok yolcu yaşadığı mağduriyet sebebiyle şikayetçi oldu”

Yaşadıkları vaziyeti anlatan bir yolcu, “Samsun-Çarşamba Havaalanı’nda mahsur kaldık. Önce uçağa bindik, sonra pilot bizleri arıza olduğu gerekçesiyle indirdi. Normalde 3 Eylül akşamı 22.40’ta gerçekleşmesi gereken THY AnadoluJet uçuşu bir arıza sebebi ile yapılamadı. Buna karşın uçuş iptal de edilemedi. Görevliler yolculara hiçbir biçimde yardımcı olmadı. Lüzumlu bir açıklama yapılmamasının yanı sıra otel de ayarlamadılar. Yeni uçak da talep edilmedi. Aramızda engelli, aile, işe gitmesi gerekenler var. Ankara’dan aktarma yapacak olanlar da var. Havaalanında mahsur kaldık ve bize yardımcı olmadılar. Daha sonra İstanbul’dan arızalı parçanın yenisi tarifeli uçakla Samsun’a geldi ve bineceğimiz uçağa yerleştirildi. Arızanın giderilmesinin sonrasında öğle saatlerinde uçuş yapabildik. Birçok yolcu yaşadığı mağduriyet sebebiyle şikayetçi oldu” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.