Uber Şimdide Almanya’da Yasaklandı! Avrupa’dan Siliniyor

Türkiye'de erişim yasağı bulunan Uber, birçok Avrupa ülkesi tarafından yasaklandı. Uber'e son yasak ise Almanya'dan geldi.

Geçtiğimiz ay İngiltere’nin başkenti Londra’da yasaklanan Uber’e, Avrupa’dan bir şok da Almanya’dan geldi.

Almanya’da bir mahkemenin verdiği kararda, ABD’li girişimin kiralık araçlar ile yolcu taşımacılığı için lüzumlu olan lisansa sahip olmadığı kaydedildi.

Franfurt, Münih ve Berlin’in de aralarında olduğu Almanya’nın 7 şehrinde hizmet veren Uber, ülkedeki araç kiralama şirketleri ve lisanslı şoförler ile çalışıyor.

Uber’den yapılan açıklamada, “Mahkemenin kararını değerlendirip, Almanya’daki servislerimizin devamı için gereken adımları atacağız” ifadesi yer aldı.

Alman mahkemenin kararı sonra, ABD’li girişimin ülkedeki iş modelini değiştireceği kaydediliyor.

İNGİLTERE LİSANS VERMEDİ

Araçları ile taksi hizmeti verenler ile yolcuları buluşturan bir online pazar yeri olarak faaliyet gösteren Uber, Kasım ayı sonunda Londra’da da yasaklanmıştı.

Londra Ulaştırma Daire’sinin lisansını uzatmadığı firma, İngiltere’nin başkentinden yetkisi olmayan şoförleri sistemine dahil etmek ile suçlanmıştı.

Uber’in Londra’da yasaklanmasının sonrasında, firmanın küresel rakipleri oluşturulan boşluğu doldurmak üzere harekete geçmişti.

TÜRKİYE’DE ERİŞİMİ YASAKLANDI

2009 senesinde faaliyetlerine başlayan Uber, 2014 senesinde ise Türkiye pazarına girmişti.

Türkiye’de geçirdiği 5 senede 12 bin şoför ortağına ulaşan ABD merkezi girişim, Birleşik Taksiciler Derneği ve İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası’nın şikayeti üstüne açılan dava neticesinde, mahkeme kararı ile haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle erişime kapatılmıştı.

Tüm dünyada 63 ülkede ve 700 kentte kullanımda olan Uber’in, günde 15 bin yolculuğa aracılık ettiği söyleniyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı