Uber 42 dolarlık hisse fiyatı ile halka açıldı

Uber, resmi olarak halka arz edildiğini açıkladı. New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan Uber’in hisse fiyatı 42 dolardır. Uber’in hisse fiyatlarının yıl sonuna kadar 100 doların üstüne çıkması bekleniyor. Detaylar için haberimizi okuyabilirsiniz.


Uber 42 dolarlık hisse fiyatı ile halka açıldı

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de küçülme kararı aldığını ve gerekli yasal zemin sağlanamadığında Türkiye faaliyetlerini durduracağını açıklayan Uber, bugün itibarıyla ABD’de halka açıldı. Hisse başına değerlendirme fiyatı 42 dolar olan Uber, artık borsada olan bir şirket haline geldi. Uber yönetimi halka açılan markanın, New York Borsası’nda hisse başına 45 dolar fiyat ile halka arzının olacağını tahmin ediyordu fakat şirket 3 dolarlık kayıp ile resmen faaliyetlerine başlamış oldu.

UBER HİSSELERİ 100 DOLARIN ÜSTÜNE ÇIKABİLİR

ABD’de yasallık konusunda sıkıntı çekmeyen Uber, borsaya açılması ve halka arzı ile birlikte daha da büyümeyi hedefliyor. Şirket toplu taşıma araçları, metro yada bireysel araçlar yerine halkı kendi araçlarına bindirirse, 2019 yılı bitmeden Uber’in hisse fiyatının 100 dolar üstüne çıkması bekleniyor. Uber’in başarısını ise elbette halkın sisteme duyduğu talep belirleyecek.

TAKSİCİLER HER ÜLKEDE TEPKİ GÖSTERİYOR

Yasallaşma konusunda büyük sıkıntılar çeken Uber, bu konu ile ilgili olarak ciddi adımlar atıyor. Türkiye’de de vergi konusunda ciddi olduğunu göstermek için çeşitli hamleler yapan Uber, aynı sorunları bütün ülkelerde yaşıyor. ABD’de bile sarı taksiciler Uber’e karşı ciddi kampanyalar yapılıyor. Üstelik Uber’in rakibi Lyft gibi şirketlerde çoğalmaya başlıyor. Taksici eylemleri, karalama kampanyaları ve diğer şirketlerin başarısı Uber’in hisse fiyatlarını tabana kadar çekebilir.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.