adplus-dvertising

UAEA’dan Zaporijya Nükleer Santrali raporu: ‘Derhal bir güvenlik bölgesi kurulmalı’

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Ukrayna topraklarındaki Zaporijya Nükleer Santrali’ni ziyareti sonrası yayınladığı raporda, “Askeri faaliyetler sebebiyle meydana gelebilecek bir nükleer olaydan kaçınmak için acilen ara önlemler alınmalıdır. Problem, derhal bir güvenlik bölgesi kurularak çözülebilir” ifadeleri kullanılarak, “Ukraynalı personel, devamlı yüksek stres ve baskı altında” dendi.
Takip et
UAEA’dan Zaporijya Nükleer Santrali raporu: ‘Derhal bir güvenlik bölgesi kurulmalı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), geçtiğimiz mart ayından bu yana Rusya’nın kontrolünde olan Ukrayna topraklarında bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’ni ziyareti sonrası rapor yayınladı. Raporda, Hmelnitskaya, Rovenskaya ve Yujno-Ukrainskaya Nükleer Santrallerinin normal çalışmalarını sürdürdüğü fakat Zaporijya Nükleer Santrali’nde riskli bir vaziyetin söz konusu olduğuna işaret edildi.

Raporda, muhtemel risklerin ortadan kalkması için Zaporijya Nükleer Santrali’ne doğrudan bağlantı kurulması için iletişim altyapısı gibi mühim altyapıların kurulması gerektiği vurgulanarak, “Çatışmaların en başından beri iletişim araçları ve kanalları bulunmadığı gözleniyor. Bu kritik eksiklik santralin uygun düzenleyici gözetim altında güvenli ve emniyetli biçimde çalışmasının desteklenmesi ve nükleer güvenlik alanındaki herhangi bir olaya yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeylerde etkili biçimde müdahale edilmesinin sağlanması konusundaki mevcut problemleri sadece daha da derinleştiriyor” dendi.

Raporda, UAEA’nın tesisin güvenli ve emniyetli biçimde çalışması için gereken bütün dış kuruluşlarla internet yahut uydu iletişimi de dahil güvenilir ve yedekli iletişim araçlarının ve kanallarının sağlanması tavsiye edildi.
Uzmanların ön taraftaki santralde büyük hasar belirlediği söylenen raporda, Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin çevresinde yaratılacak güvenlik bölgesinde çatışmaların durdurulması çağrısında bulunuldu.
“UAEA, tesise ve alakalı tesislere daha çok zarar gelmemesi için sahada ve çevresinde bombardımanın derhal durdurulmasını tavsiye ediyor” ifadeleri kullanılan raporda, “Bu, alakalı bütün tarafların bir nükleer güvenlik ve güvenlik koruma bölgesi yaratılması konusunda anlaşmasını gerektiriyor” dendi.

Raporda, “Askeri faaliyetler sebebiyle meydana gelebilecek bir nükleer olaydan kaçınmak için acilen ara önlemler alınmalıdır. Problem, derhal bir güvenlik bölgesi kurularak çözülebilir” ifadeleri kullanılarak, nükleer santralin güvenliğinin oluşması ve muhtemel risklerde tahliyeler için öte yandan güvenli ulaşım koridorlarının açılması gerektiği vurgulandı. İnsan kaynaklı hataların nükleer bir felakete neden olabileceğine dikkat çekilen raporda, “Rus askeri işgali altında tesisi işleten Ukraynalı personel, devamlı yüksek stres ve baskı altında. Bu sürdürülebilir değil ve insan hatasına yol açabilir” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.