Twitter’da ilk tweet 2,5 milyon dolara bir Türk’e satıldı

Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, sosyal medya platformunun kurulduğu tarihte attığı ilk tweeti 2,5 milyon dolara satıldı. Alıcının Malezya’da yaşayan Türk asıllı Cryptoland’in ve Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi olduğu gün yüzüne çıktı.
Takip et
Twitter’da ilk tweet 2,5 milyon dolara bir Türk’e satıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İnternet dünyası haftasonu bir tarihi olaya daha tanıklık etti. Tamamen dijital bir ‘varlık’, gene tamamen dijital bir para birimiyle açık artırmaya açıldı. Bu varlık, Twitter CEO’su Jack Dorsey’in 2006 senesinde kendi platformunda paylaştığı ilk tweet’iydi. Tweet satışa çıkar çıkmaz yüz binlerce dolarlık tekliflerle karşılaştı.

Dorsey, Twitter’da Mart 2006’daki ilk paylaşımında, “Just setting up my twttr” (Twitter’ımı kuruyorum) yazmıştı.

Webtekno’da yer verilen bilgilere göre Değiştirilemez Token (NFT) haline getirilen tweet, Valuables BY Cent üstünde satışa çıktığı gün satıldı. Açık artırma sürecinde en yüksek teklif verenler arasında bir savaş görülürken tweet’e gelen son teklif 2,5 milyon dolar oldu. Isimi ilk etapta açıklanmayan alıcı, Jack Dorsey’in tweet’ini satın alan kişi de belli oldu.

Jack Dorsey’in 15 sene önce paylaştığı o tweet, kripto para alım ve satım platformu Cryptoland’in ve Malezya merkezli Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi tarafından 2,5 milyon dolar karşılığında satın alındı. Tweet’i satın alan kişinin belli olmasıyla beraber enteresan bir gerçek de gün yüzüne çıktı.

Twitter’da ilk tweet 2,5 milyon dolara bir Türk’e satıldı

Twitter’da açık artırma esnasında kendi teklifini duyuran Sina Estavi, haliyle profiline yüzlerce ziyaret aldı. Profilini ziyaret eden kullanıcıların gözüne takılan bir şeyse kendisinin paylaştığı Türkçe tweet’ler oldu. Bir Twitter kullanıcısının bu vaziyeti “Baba sen Türkçe’yi nasıl söktün?” sorusuyla ortaya koyması, Estavi tarafından cevapsız kalmadı.

Sina Estavi, soruyu soran Twitter kullanıcısına “Aslen Türk’üm.” cevabını verdi. Sina Estavi, yaptığı satın alımla beraber tweet’in meta verilerini ve dijital imzalı bir sertifikasını elde edecek. Tweet, bugüne kadar satılan en pahalı tweet olarak tarihe geçti. Tweet’in satılmasında rol oynayan teknoloji ile ilgili daha çok bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.