Twitter Türkiye’ye yasal temsilci atıyor!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Twitter’ın da Türkiye’de temsilci atayacağı öğrenildi. Twitter, erişim yavaşlatma uygulamasına kısa zaman kala Türkiye’nin koşullarını kabul edeceğini bildirirken, şu ana kadar yasal düzenleme gereği adım atmayan tek platform olarak Pinterest kaldı.
Takip et
Twitter Türkiye’ye yasal temsilci atıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıların Türkiye’de temsilci atamasına yönelik düzenleme kapsamında, uzun süredir temsilci atama kararını yaşama geçirmeyen ve bu sebeple reklam cezasıyla karşılaşan Twitter’ın da düzenlemeye uymayı taahhüt ettiği söylendi.

Sabah Gazetesi’nden Barış Şimşek’in sektör kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, bir süredir Türkiye’den reklam alamama cezasıyla karşı karşıya olan Twitter, yasal yükümlülüklerini yerine getirme kararı alarak, bant daraltma cezasından kaçınmış olacak.

Böylece, Türkiye’de aktif olarak kullanılan yabancı sosyal medya kanallarından Pinterest hariç hepsi, Türkiye’de temsilci bulunduracağını açıklamış oldu.

Sosyal medya firmalarının Türkiye’de temsilci bulundurmasını öngören düzenlemenin 1 Ekim 2020 itibarıyla yürürlüğe girmesinin sonrasında, Türkiye’de ilk temsilci atama kararını, Rus VK platformu vermişti.

TWITTER BANT DARALTMA CEZASINDAN KURTULACAK

5651 sayılı Yasanın ek 4’üncü maddesi kapsamında, Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen firmalara daha önce yaptırımların ilk adımı olarak 10 milyon lira, ikinci adımında 30 milyon lira olmak üzere, toplamda 40 milyonar lira ceza kesilmişti. YouTube, TikTok ve Facebook gibi sosyal medya platformları ise para cezalarının sonrasında temsilci atamaya karar vermişti. Para cezalarına karşın Türkiye’de temsilci atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest’e Ocak 2021 itibarıyla reklam yasağı cezası verilmişti. Twitter, temsilci atama yönünde verme kararıyla, kısa zaman sonra uygulanacak bant genişliği daraltma cezasını almamış olacak. Pinterest ise temsilci ataması yapmadığı takdirde erişimi yavaşlatan bant daraltma cezasıyla karşılaşacak. Atama yapmayan platformlardan Periscope’un ise, faaliyetlerine mart ayında son vereceği daha önce açıklanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.