Twitter kapatılacak mı? Twitter’a Hangi Yaptırım Uygulanacak?

Yeni sosyal medya yasası ile sosyal medya ağlarına Türkiye'de temsilcilik açma zorunluluğu getirildi. Temsilcilik açmayan ve bu nedenle 40'ar milyon lira para cezası kesilen Twitter'a ayrıca reklam yasağı da getirildi. Sosyal medyada yayılan iddiaların üzerine yanıt gecikmedi. Twitter kapatılacak mı sorusu birçok kişi tarafından merak edilmeye başladı. Peki, Twitter ceza alacak mı?
Takip et
Twitter kapatılacak mı? Twitter’a Hangi Yaptırım Uygulanacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren yeni sosyal medya yasası ile Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal medya ağlarına ‘temsilcilik açma’ zorunluluğu getirildi. Google (YouTube), TikTok, Dailymotion, VK, Linkedin tarafından Türkiye’de temsilcilik açma kararı aldı.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Twitter’ın Türkiye’ye temsilci atamadığının hatırlatılması üzerine, “Yasada belli zaten. Şu an süreç devam ediyor. Reklam yasağı başladı, peşinden bant daraltma gelecek. Zaten burada bir tek Twitter kaldı. O yüzden fazla bir şey istemiyorduk. Bir temsilci ve muhatap
istiyorduk. Sonuçta buradaki uygunsuz yasal olmayan kişilik haklarına saldıran mesajların önlenmesine yönelikti. Siber güvenlik de onun bir parçası aslında. O
yüzden süreç devam ediyor. Dünyada, Avrupa’da başka ülkelerde bizimle birlikte onlar da aynı şekilde senaryolar uygulamaya başladılar. Olması gereken bir işti ve diğerleri konunun önemini anladılar” dedi. Twitter kapatılacak mı sorusuna net olarak bir cevap vermek şu anlık oldukça zor.

TOPLAMDA 40 MİLYON LİRA CEZA YEDİLER

Şimdiye kadar konuya ilişkin bir açıklamada da bulunmayan şirketlere ilk adımda 10 milyon lira, ikinci adımda ise 30 milyon lira ceza kesildi. Bu cezalar şirketlerin yurt dışındaki adreslerine tebliğ edildi.

SIRA REKLAM YASAĞINA GELDİ

Yasa çerçevesinde şirketlere uygulanan para cezası aşaması sonra erdi. 19 Ocak’ta sıra reklam cezasına geldi. Bu tarihe kadar temsilcilik açmayan Twitter’a  reklam yasağı uygulandı.

Twitter  Türkiye’de temsilcilik açmadığı için bundan böyle Türkiye’den reklam alamayacak. Reklam yasağının Resmi Gazete’de yer almasının ardından Türkiye’deki vergi mükellefi şirketlerin, temsilcisi olmayan sosyal medya platformlarına reklam vermesine, reklam sözleşmesi yapmasına izin verilmeyecek.

SIRADAKİ YAPTIRIM “ZOR ERİŞİM”

Reklam cezasının ardından da temsilcilik açmayı kabul etmeyen sosyal medya şirketleri bu kez de “bant daraltma” yaptırımı ile karşılaşacak.

YÜZDE 90’A KADAR BANT DARALTMA UYGULANABİLECEK

Şirketlerin, reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülüğü yerine getirmemesi halinde, sosyal ağ sitelerinin internet trafiği bant genişliği, Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla yüzde 50 daraltılabilecek.

Eğer bant daraltmanın ardından da yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketlerin bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması için hakimliğe müracaat edilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.