Twitch fenomenleri gözaltına alındı!

Twitch üstünden ortalama 10 milyon dolarlık vurgun yapıldığı iddialarının sonrasında İstanbul merkezli 11 ilde başlatılan operasyonda, içlerinde sosyal medya fenomenlerinin de olduğu 6’sı çocuk 38 kişi gözaltına alındı.
Takip et
Twitch fenomenleri gözaltına alındı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

SOSYAL medya platformu Twitch üstünden ortalama 10 milyon dolarlık vurgun yapıldığı iddialarının sonrasında ‘Temiz Twitch’ kampanyası başlatılmıştı. Paylaşılan 125 GB’lik belgelerde, Twitch yayıncılarının nasıl para kazandıkları ve dudak uçuklatan bağışlar aldıkları anlatılıyordu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in konuyu TBMM gündemine taşıyarak hazırladığı önergeyi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunmasının sonrasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da geniş çaplı soruşturma başlatmıştı.

Savcılığın talimatı üstüne Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de çalışma başlatmış, ilk aşamada konuyu sosyal medyada gündeme getiren ‘Jahrein’ lakaplı Ahmet Netice da bilgisine başvurulmak üzere Emniyet’e çağrılmıştı.

Twitch fenomenleri gözaltına alındı!

11 İLDE EŞZAMANLI OPERASYON

Ekiplerin yürüttükleri çalışmanın sonrasında dün sabah İstanbul merkezli Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Aydın, Eskişehir, Kocaeli, Balıkesir, Manisa ve Denizli’de eşzamanlı operasyon başlatıldı. Aralarında Twitch yayıncısı Sude E., Figen B., Muhammed I. ve Dilara T.’nin de bulunduğu 6’sı çocuk 38 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler, ‘suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama’ ve ‘başkasına ait bir banka yahut kredi kartını ele geçirme ve bundan fayda sağlama’ suçlarından sorguya alındı.

10 MİLYON DOLAR AKTARILDI

SİBER polislerin yürüttüğü çalışmaya göre başkalarına ait kredi kartı bilgilerini ele geçiren dolandırıcılık şebekeleri, bazı Twitch yayıncıları ile anlaşma yaptı. Çalınan kartlarla Twitch üstünden bağış için yaratılmış ‘Bit’ satın alındı. Yayıncılar kendilerine gönderilen paradan belli bir komisyon aldıktan sonra kalanı dolandırıcıların kripto hesaplarına aktardı. Bu taktikle, ortalama 10 milyon dolar vurgun yapıldığı tespit edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.